Tunus'ta seçim: Laik parti önde gidiyor

Telif hakkı AFP

Tunus'un en büyük laik partisi Nida Tunus, dün yapılan genel seçimde kullanılan oyların sayımında İslamcı rakip parti Ennahda'nın önünde gidiyor.

Reuters ajansı, son rakamlara göre 217 sandalyeli yeni mecliste Nida Tunus'un 80'den fazla sandalye kazanırken, Ennahda'nın 66 milletvekilliği elde ettiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'in "Arap Baharı" sırasında devrilmesinden sonra, 2011 yılında düzenlenen ilk özgür seçimde sandalyelerin çoğunu kazanan Ennahda, yönetimin başına geçmişti.

Henüz seçimle ilgili resmi sonuçlar açıklanmadı; ancak seçim yetkilileri katılım oranının % 60'dan fazla olduğunu kaydediyor.

Dünkü seçim, bu yıl başlarında onaylanan yeni anayasa çerçevesinde düzenlenen ilk genel seçimdi. Seçim kampanyasında ülkenin zorluk içindeki ekonomisi ve ulusal güvenlik sorunları ağırlık kazandı.

Seçimde hiçbir partinin çoğunluğu elde etmesi beklenmiyor. Yeni hükümetin kurulabilmesi için koalisyon oluşturulması gerekecek. Gelecek ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi de, kısa sürede bir hükümet kurulması olasılığını geciktirebilir.

Telif hakkı Reuters

Ennahda partisi yetkilileri dün destekçilerine, resmi sonuçların açıklanmasını beklemeleri çağrısında bulundu. Nida Tunus partisinin lideri Bacı Kaid el Sebsi ise, seçimde partisinin önde gittiğini gösteren işaretler aldıklarını söyledi.

2011 seçiminde, siyasette İslamın rolü ağırlık kazandıysa da, büyük ölçüde dış turizme bel bağlamış olan Tunus'ta şimdi, işsizlik, ekonomik fırsatlar ve ülkedeki İslamcı militanlarla fazla yoğun olmayan sürtüşmeler öne çıkıyor.

Muhalifleri, Ennahda'nın iki daha küçük laik partiyle kurduğu yönetimin ekonomiyi kötü yönetttiğini, deneyimsiz olduğunu ve radikal İslamcılara karşı gevşek davrandığını belirtiyor. Ennahda yönetimi geçen yıl iki muhalefet liderinin öldürülmesiyle doğan kriz ardından istifa etmek zorunda bırakılmıştı.

Reuters, beliren siyasi çıkmazın yeni demokrasiyi tehdit ettiğini ancak bu dönemin aşılması ve yılın başlarında yeni anayasanın kabul edilmesiyle ülkenin, kargaşa ve şiddet ortamıyla mücadele eden bölge açısından örnmek olarak gösterildiğini belirtiyor.

İlgili haberler