Peşmerge güçleri Kobani'ye doğru yola çıktı

Telif hakkı REUTERS

Yaklaşık 150 kişilik Peşmerge gücünün Kobani'ye gitmek üzere Kuzey Irak'taki üslerinden ayrıldığı bildirildi.

Reuters ve AFP'ye konuşan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileri hem askeri güçlerin hem de silahların bugün gönderildiğini bildirdi.

Kürdistan Demokratik Partisi Dışilişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami de Twitter hesabıdan Peşmerge güçlerinin Kobani'ye gitmek üzere yol çıktığını söyledi.

Hawrami peşmergelerin hava yolu kullanacağını belirtti.

Doğan Haber Ajansı konuyla ilgili haberinde, karayoluyla Kobani'ye geçecek konvoyun güzergahıyla ilgili şunları bildirdi: "Konvoy Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra İpekyolu'nu takip ederek Şırnak'ın Silopi, Cizre, Mardin'in Nusaybin, Kızıltepe İlçesi üzerinden Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ne gidecek ve buradan Kobani'ye geçecek."

Bu arada BBC Türkçe'ye konuşan YPG (Halk Savunma Birlikleri) Kobani Sözcüsü Şoreş Hesen Peşmerge güçlerinin gelecek olmasıyla ilgili 'büyük bir sevinç içindeyiz' yorumunu yaptı.

Hesen, gelen güçlerin ne kadar kalacağıyla ilgili soruya ise cevap vermedi.

Davutoğlu'ndan PYD'ye eleştiri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gün içinde, Peşmerge güçlerinin Türkiye'den Kobani'ye geçişi konusunda "Şu anda siyasi olarak bir sorun yok. Geçişlerin yapılması konusunda da bir sorun yok. Her an geçişler olabilir" demişti.

Çavuşoğlu, "ÖSO'nun Kobani'ye geçmesi konusunda PYD ile ÖSO arasında, kendi aralarında bir mutabakat sağlandı. Bu konuda da bir sıkıntımız yok. Türkiye de bu konuda gereken yardımı yapacaktır" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu BBC'ye verdiği mülakatta PYD'yi, Peşmerge güçlerinin Kobani'ye gelmesini istemediğini belirterek eleştirdi:

Telif hakkı bbc

"PYD, cepheye çok sayıda Peşmerge gelmesini istemiyor ve ÖSO'yla işbirliğine yanaşmıyor. Peki bizden ne bekliyorlar? Türkiye'den Kobani'ye yardım talepleri geldiğinden bu yana, onlara bizden ne istendiğini soruyoruz. Türk ordusunu göndermiyoruz - ki ne PYD, ne başka birinin bunu istediğini düşünüyorum. Kimse Suriye'de kara birlikleri, Peşmerge ya da ÖSO güçlerini görmek istemiyor.

"Ve PYD'den Kobani'ye güç göndermesini istedik, ama gitmek istemiyorlar. 300 kişiden sadece 60'ı Kobani'ye dönmek istedi. Diğerlerine, Amerikalılara dilerseler kara birlikleri gönderebileceklerini söylüyoruz. Sadece Peşmerge ve ÖSO, Kobani'ye birlik göndermek için bizle temasa geçtiler."

Yaklaşık bir buçuk ay önce IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) Kobani'yi ele geçirmek üzere kapsamlı bir saldırı başlatması üzerine IŞİD ve başta YPG (Halk Savunma Birlikleri) arasında yoğun bir çatışma süreci başlamıştı.

ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları IŞİD mevzilerine yönelik çok sayıda saldırı gerçekleştirmişti.