İlk peşmerge grubu Kobani'de

Telif hakkı AFP

Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanları ile savaşmak üzere Kobani'ye gönderdiği peşmergeler kente giriş yapmaya başladı.

Merkezi Londra'da bulunan muhaliflerin oluşturduğu Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 10 peşmergenin Kobani'ye girdiğini duyurdu.

Diğer 140 peşmergenin de ilerleyen saatlerde Türkiye-Suriye sınırındaki Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi üzerinden kente girmeleri bekleniyor.

Mürşitpınar Sınır Kapısı güzergâhında bulunan Çukobirlik’te bekletilen peşmergelerin 85'i havayoluyla, 65'i ise karayoluyla Türkiye'ye gitmişti.

Suruç'taki BBC muhabirlerinden Jiyar Gol, güvenlik güçlerinin Suriye sınırına giden yolları trafiğe kapadıklarını bildirdi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ise bugün yaptığı açıklamada Kobani'de IŞİD'e karşı savaşan Kürtlerin kendilerinden asker değil silah desteği istediklerini söyledi.

Türkiye izin vermişti

Telif hakkı Reuters

Hükümet geçen hafta peşmergelerin Türkiye üzerinden Kobani'ye gitmelerine izin vermişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu önceki gün BBC'ye verdiği mülakatta, Ankara'nın IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarının son bulması için yeterince çaba harcamadığı yönündeki iddiaları reddetmişti.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyona sadece, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı güçlere karşı harekete geçilmesini de hedefleyecek bir stratejinin benimsenmesi halinde katılacağını vurgulamıştı.

Davutoğlu, "Sınırımızda IŞİD'i, PKK'yı, Esad'ı istemiyoruz" demişti.

Telif hakkı AFP Getty

Kobani'de IŞİD'e karşı savaşan YPG (Halk Savunma Birlikleri), PKK çizgisindeki PYD'nin (Demokratik Birlik Partisi) silahlı kanadı.

Ölü sayısı 800'ü aştı

Geçen yıldan bu yana Irak ve Suriye'nin önemli bir bölümünü ele geçiren IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi Haziran ayında "halifeliğini" ilan etmişti.

IŞİD'in altı hafta önce saldırı başlattığı Kobani ve çevresindeki çatışmalarda ölenlerin sayısı ise 800'ü aştı.

Örgütün kentin yüzde 40'ını kontrol altında tuttuğu bildiriliyor.

Çatışmalar sonucu 200 binden fazla kişi daha Türkiye'ye kaçmıştı.

İlgili haberler