Burkina Faso'da iktidar orduda

Telif hakkı Getty

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da 27 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Blaise Compaore, görev süresini uzatma girişimlerine gösterilen kitlesel tepkiden sonra istifasını açıkladı.

Compaore yazılı açıklamasında şu anda cumhurbaşkanlığı makamının boş olduğunu ve 90 gün içinde seçimlere gidilmesi gerektiğini de kaydetti.

Buna karşılık Genel Kurmay Başkanı Honore Traore "anayasanın öngördüğü şekilde" iktidar boşluğu doğmaması için devlet başkanlığı görevini devraldığını açıkladı.

Genel Kurmay Başkanı Traore, açıklamasını "Ülkedeki bütün siyasi partilerle gecikmeden görüşmelerde bulunarak mümkün olan en kısa zamanda anayasal düzene geri dönüş sürecini başlatacağım" diye sürdürdü.

Bundan önceki saatlerde Cumhurbaşkanı Compaore 12 aylık bir geçiş hükümetinin süresi dolduktan sonra iktidardan ineceğini söylemişti.

Ancak muhalefet derhal istifa etmesi yönünde çağrılarını sürdürüyordu.

27 yıldır iktidarda olan Compaore'nin görev süresini uzatma girişimi dün başkent Ouagadougou'da parlamentoyu ve resmi binaları ateşe veren protestocuların öfkeli tepkisine yol açmıştı.

Gösteriler, Başkan Compaore iktidarına karşı yapılan en sert eylemlerdi.

Ayrıca ülkenin güneybatısındaki Bobo Dioulasso kentinde de protesto gösterileri yapıldı.

Eylemcilerin devlet televizyonunu işgal etmelerinin ardından televizyon yayınları kesintiye uğradı.

Blaise Compaore iktidara 1987 yılında darbeyle gelmiş ve ardından kazandığı dört seçimde de şaibe olduğu öne sürülmüştü.

Telif hakkı AFP

Eski bir asker olan Compaore, uzun iktidarı boyunca defalarca şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalmış, buna karşın koltuğunu korumayı başarmıştı.

ABD ve Fransa'nın yakın müttefiki olan Compaore, Burkina Faso'nun militan İslamcılara karşı düzenlenen askeri operasyonlarda bir üs olarak kullanılmasına izin veriyordu.

İlgili haberler