Çinli yetkilinin evinde 32 milyon dolar nakit bulundu

Telif hakkı v

Çin'de üst düzey bir yetkilinin evinde 32 milyon dolar karşılığı nakit bulundu ve operasyon bugüne dek ele geçirilen en büyük miktardaki nakit olarak tarihe geçti.

Savcılar, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları üzerine soruşturma altındaki Ulusal Enerji Kurumu Başkan Yardımcısı Wei Pengyuan'ın evinde bulunan 200 milyon Yuan sayılırken, kullandıkları 16 para sayma makinesinden dördünün bozulduğunu söyledi.

Çin para biriminin en büyük kağıt parası 100 Yuan. Bütün paranın 100 Yuanlık kâğıt paralardan oluşması durumunda ağırlığının 2 tonu bulabileceği söyleniyor.

Tek bir deste halinde üst üste konulduğunda paranın yüksekliğinin 200 metre, bir başka deyişle Eyfel Kulesi'nin üçte ikisi uzunluğunda olacağı kaydediliyor.

Telif hakkı c

Çin lideri Xi Jinping yolsuzlukla mücadele sözü vermişti.

Çin'de sadece bu yılın ilk 10 ayında 13 bin yetkiliyi rüşvet ve yolsuzluk suçlarından çeşitli cezalara çarptırdı.

Xi yolsuzlukla mücadelesinde "hem kaplanları hem de sinekleri" hedef alacağını söylemiş ve en üst düzey Komünist Parti üyelerinin bu mücadeleden muaf kalamayacağını söylemişti.

Xi Jinping'in iktidara gelmesinden bu yana Çin Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve iç güvenlikten sorumlu politbüro üyesi Zhou Yongkong gibi üst düzey yetkililer yolsuzluk soruşturması geçirdi.