Erdoğan: Neden varsa yoksa Kobani?

Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi temaslarda bulunmak için gittiği Paris'te Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı hava operasyonları düzenleyen koalisyon güçlerini eleştirdi ve "Neden varsa yoksa Kobani? Neden Suriye'nin diğer bölgelerinde tavır alınmadı?" diye sordu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, koalisyon güçlerinin Suriye'deki Beşar Esad rejimini hedef alması gerektiğini vurgulayarak "Eğer demokrasi diyorsak... halk ne isterse o olur dememiz lazım" dedi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Hollande ise Erdoğan'ın Kobani açıklamalarına "Doğrudur, sadece Kobani yok. Sayın Erdoğan çok haklı. Başka şehirler IŞİD'in tehdidi altında. Bizim için anahtar bir şehir de var, o da Halep... Ama Kobani de var. Şehir boşaltılmış olsa da gerekli desteği vermek durumundayız." diyerek cevap verdi.

Erdoğan Hollande ile görüşmesinin ardından Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada ise "Türkiye'nin DAESH (IŞİD'in Arapça kısaltması) terör örgütüne destek vermek gibi bir yanlışı olmamıştır. Dikkat ederseniz IŞİD'i ısrarla kullanmıyorum çünkü bunlar terör örgütü" dedi.

'IŞİD değil DAESH'

"Bugün Kobani’yi bombalayanlara açık söylüyorum. Hama vuruldu, Humus vuruldu sesleri çıkmadı. Türkiye’nin sınırındaki Kobani’de neden acaba bu kadar aceleciler?" sözleriyle konuşmasına devam eden Erdoğan Kobani'nin neden stratejik önemi olduğunun da sorgulanması gerektiğini ifade etti.

Suriye'nin genelindeki soruna müdahale edilmeden sadece Kobani'ye odaklanmanın doğru olmadığını ifade eden Erdoğan, "Kobani için ayağa kalkılması adaleti sorgulanır hale getiriyor. Bütünlükçü bir yaklaşımın sergilenmesi gerekiyor" dedi.

Irak'ta ordu 'sürekli kaçıyor'

Irak'ta da IŞİD'e karşı mücadelenin zorluklarla karşılaştığını vurgulayan Erdoğan, Irak ordusu için 'sürekli kaçmaktadırlar' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Irak'ta IŞİD'e karşı savaşanlara hem eğitim hem de silah desteği vermeye hazır olduğunu ifade eden Erdoğan bu desteğin karşılığında Ankara'nın bazı talepleri olduğunu da yineledi:

"Eğit-donata ihtiyaç var. Biz Türkiye olarak hazırız. Her an bu adımları atabiliriz. Üç şey: Uçuşa yasak bölge, güvenli bölge ve eğit-donat. Bunları uygulamaya koyduğumuz andan itibaren Türkiye koalisyon güçlerinin yaptığı şeyi yapacaktır."

İlgili haberler