İstanbul Boğazı'nda batan tekne: Ölenlerin çoğu çocuk

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İstanbul'da Rumeli Feneri açıklarında, içinde kaçak göçmenlerin bulunduğu belirtilen bir tekne battı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan "20 kişi şu an itibarıyla hayatını kaybetmiş durumda. Altı kişi sağ olarak kurtulmuştur" şeklinde konuştu.

Sahil Güvenlik Komutanlığı daha önce yaptığı açıklamada denizden 24 kişinin cesedinin çıkarıldığını, yedi kişinin de kurtarıldığını duyurmuştu.

Telif hakkı AFAD

İstanbul Valiliği'nin açıklamasında teknenin, boğazın Karadeniz çıkışına doğru yaklaşık 2,5-3 mil (yaklaşık 5 km) uzaklıkta battığı belirtildi.

'Afgan göçmenler olduğu tahmin ediliyor'

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan kazayla ilgili bilgilerin henüz netleşmediğini söyledi. Ajans bakanın şu sözlerine yer verdi:

"Kesin rakamı bilmemekle beraber, sadece sağ kurtulanların ifadesinden aldığımız bilgiyi size aktarıyorum, 43 kişi olduğu ifade ediliyor. Bunların üç tanesi mürettebat. Diğer 40 kişinin ise hepsinin Afgan uyruklu olduğunu söyleyemeyeceğim. Sadece şu ana kadar dokuz Afgan pasaportu tespit edilmiş durumda, dolayısıyla kalan kişilerin de Afgan uyruklu olduğu tahmin ediliyor. 20 kişi şu an itibariyle hayatını kaybetmiş durumda. Altı kişi sağ olarak kurtulmuştur. Geri kalan kişilerin ise arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor."

Bakan Elvan bilgilerin kurtulan altı kişiden alındığını, teknedeki kişi sayısının 40 ya da 43 olabileceğini, kesinleşmediğini belirtti.

Teknenin kapasitesinin 30 kişilik olduğunu ifade eden Bakan, "Şu anda tekne yan yatmış durumda. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüzün Büyükdere'deki istasyonuna çekiliyor" dedi.

Denizde çocuk cesetleri

T24 internet gazetesinin aktardığına göre, kurtarma çalışmalarına katılan Kaptan Ali Saruhan, "Ölenlerin çoğu çocuk. Rüzgâr çok kötü etkiliyor (…) Dehşeti görüyoruz. Denizde çocuk cesetleri görüyoruz" dedi.

Kaptan Kadir Sert de "Can yelekleri vardı. Ancak her yer cesetti. Bebekler, çocuklar… 15-20 cesedi biz çıkardık" diye konuştu.

Kaçak göçmenlerin Avrupa Birliği üyesi Romanya'ya geçmeye çalıştığı iddia edildi.

Telif hakkı AFAD

Görgü tanıklarının ifadelerini aktaran CNN Türk muhabiri, olay anında herhangi bir hava muhalefeti olmadığını ve kazanın başka bir geminin tekneye çarpması sonucu yaşanmış olabileceğini söyledi.

İki ay önce de, Avrupa Birliği'ne geçmek isteyen bir grup Suriyeli ve Afgan kaçak göçmen Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılmıştı.

Sahil Güvenlik'ten yapılan açıklamada, İstanbul Boğazı çıkışı 3 mil kuzeyinde içerisinde bir grup göçmenin bulunduğu bir teknenin battığı ihbarının alındığı ve arama kurtarma çalışmalarının yedi Sahil Güvenlik Botu ve bir Sahil Güvenlik Helikopteri'yle yapıldığı belirtildi.

İstanbul Valiliği de bölgeye TCSG-74 gemisinin sevk edildiğini ve kurtarma çalışmalarına Kıyı Emniyet Müdürlüğüne bağlı iki bot ve çevredeki balıkçı teknelerinin de katıldığını duyurdu.

Sahil Güvenlik Komutanlığı arama çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

İlgili haberler