Ankara'daki HDP saldırısının zanlısı yakalandı

Telif hakkı Sinan Onus

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş, partisinin Ankara İl Binası önünde uğradığı bıçaklı saldırıda yaralandı.

Ahmet Karataş, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Karataş'ın yedi bıçak darbesi aldığını söyledi.

Partinin İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AKP'nin partisini hedef gösterdiğini belirtti.

Telif hakkı Other

Altındağ'da akrabasının evinde gözaltına alınan zanlı ise ifade işlemleri için emniyete götürüldü.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, akşam saatlerinde BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, saldırıya ilişkin yeni bir gelişmenin olmadığını söyledi.

Zanlının sorgusuna ilişkin "henüz" bilgi de alamadıklarını ifade eden Kaplan, "Daha ortada savcılık dosyası yok. Savcı bugün olmayacaksa ne zaman olacak" diye sordu.

'Planlı saldırı'

HDP Merkez Yürütme Kurulu"ndan yapılan açıklamada da, partinin günlerdir hedef gösterildiği, saldırının "planlı ve örgütlü" olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

"Bu saldırı günlerdir partimize yönelik sürdürülen linç kampanyasının bir sonucu olarak yaşanmıştır. Başta hükümet yetkilileri ve bazı basın yayın organları ile kimi köşe yazarlarının günlerdir Eş Genel Başkanımızı ve partimizi, milletvekillerimizi, yöneticilerimizi hedef gösteren açıklama ve yayınları tüm uyarılarımıza rağmen kesintisiz ve sistemli bir biçimde sürdürüldü. Bu sabah gerçekleşen saldırı da tüm bu linç kampanyasının ve hedef gösterici yayınların ardından yaşandı. Bu karanlık saldırıyı ve arkasındaki odakları, bu saldırıya zemin yaratanları kınıyor ve lanetliyoruz."

HDP hükümeti ayrıca "sürdürdüğü linç kampanyasından vazgeçmeye" çağırdı.

Davutoğlu kınadı

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise saldırıyı kınadı.

Ahmet Davutoğlu, Karataş'ı bıçakla yaralayan 1986 Ankara doğumlu zanlının yakalandığını ve suçunu itiraf ettiği söyledi.

Davutoğlu ayrıca hiçbir zaman kimseyi hedef göstermediklerini belirtti.

Telif hakkı AFP

HDP'ye Kobani eylemleri sebebiyle tepki gösterdiklerini vurgulayan Davutoğlu, esas kendilerinin HDP tarafından suçlandığını söyledi.

Davutoğlu, "Hiçbir gerekçeye dayanmadan Kobani'niye saldıran IŞİD'e destek vermekle suçlandık" dedi.

İlgili haberler