HRW: IŞİD, Kobani'de rehin aldığı çocuklara işkence yaptı

Telif hakkı AP

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), IŞİD'in Kobani'de alıkoyduğu çocuklara işkence yaptığını duyurdu.

Dört aydır rehin tutulan yaklaşık 100 çocuktan dördünün ifadesine dayandırdığı rapora göre IŞİD kaçmaya çalışan, zorunlu din derslerinde başarısız olan veya yaramazlık yaptıklarını düşündükleri çocukları dövüyordu.

Örgüte konuşan çocuklar, YPG'de (Halk Savunma Birlikleri) akrabaları olan çocukların diğerlerine göre daha kötü muamele gördüğünü söylüyor.

Yaşları 14-16 olan değişen bu dört çocuk, IŞİD'in Kobani'deki evlerine giderken kaçırdığı 153 Suriyeli Kürt çocuk arasındaydı.

Suriyeli Kürt makamları ve basında çıkan haberlere göre IŞİD, 29 Mayıs'ta alıkoyduğu çocuklardan hala elinde bulunan son 25 çocuğu da 29 Ekim'de serbest bıraktı.

Çocuklar serbest bırakılırken IŞİD'in kendilerine 150'şer Suriye lirası (yaklaşık 2.25TL) ve dini içerikli bir DVD verdiklerini söyledi.

Raporda kaçırılan çocuklarla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

"Çocukların 50 kadarı Haziran-Eylül ayları arasında kaçtı veya serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlardan 16'sının YPG'nin elindeki IŞİD savaşçılarıyla değiş tokuş yapıldığı anlaşılıyor. IŞİD Eylül sonlarında ellerindeki çocuklardan aşağı yukarı 75'ini daha serbest bıraktı. Bu son grupta yer alan çocuklardan HRW'ın görüştüğü dört çocuk, neden serbest bırakıldıklarını bilmediklerini söylediler."

'Anneni değil, Allah'ı yardıma çağır'

HRW'ın görüştüğü dört çocuk, Eylül sonunda serbest bırakıldıktan sonra Türkiye'ye kaçtı.

Çocuklar 'sürekli hortum ve elektrik kablosuyla dövüldüklerini ve IŞİD'in kafa kesme ve saldırı videolarını izlemeye zorlandıklarını' anlattı.

'Yaramazlık yaptıklarında IŞİD'in sırtlarına ve ayak tabanlarına elektrik kablosuyla vurduğunu' anlatan 15 yaşındaki bir çocuk şöyle devam etti:

Telif hakkı Reuters

"Başka bir grubun odasında yakalanan bir çocuk 'Anneciğim' dediği için ellerini arkasından bağladılar ve bir ayağını da ellerine bağlayarak astılar. Ona annesini değil Allah'ı yardıma çağırması gerektiğini söylediler."

İfadelere göre IŞİD çocukların iki haftada bir yıkanmalarına izin veriyordu, günde iki defa yemek veriliyordu ve bazılarının kaçması üzerine çocukların dışarıda oynamaları da yasaklandı.

Raporda ayrıca, IŞİD'in Mayıs ayında bu çocukların yanı sıra Kobani yakınlarındaki köylerden başka çocuklar, sivil kadın ve erkekleri de kaçırdığına ve 'onları YPG'nin elindeki IŞİD'lilere karşı koz olarak elinde tutuyor olabileceğine' dikkat çekildi.

Kobani'deki Peşmerge komutanı: Zaferimizin yakın olduğuna inanıyorum

Bu arada BBC'den Güney Yıldız'a konuşan Kobani'deki Peşmerge güçlerinin komutanı Ahmet Gerdi, "Net bir tarih veremem ama IŞİD'e karşı zaferimizin yakın olduğuna inanıyorum" dedi.

Gerdi, "IŞİD'e karşı bugün büyük bir saldırı başlattık ve şiddetli çatışmalar devam ediyor" diye konuştu.

Peşmerge komutanı, cephedeki sınırların değişmediğini ancak YPG'nin kentteki bazı sokakları geri aldığını söyledi.

Gerdi, YPG ve ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) ile ortak bir operasyon merkezleri olduğunu da ekledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden gelen yaklaşık 150 kişilik Peşmerge gücü, hafta sonu Türkiye üzerinden Kobani'ye geçmişti.

İlgili haberler