Ukrayna krizi: Donetsk saldırısında okul hedef alındı

Telif hakkı AFP Getty Images

Ukrayna'nın doğusundaki bir okulun spor sahası topçu ateşine hedef oldu ve sahada futbol oynayan 2 genç öldü, 4 genç de yaralandı.

Donetsk'teki son saldırı, Ukrayna krizinin iki tarafının birbirini barış anlaşmasını bozmakla suçladığı bir sırada meydana geldi. Ülkede 5 Eylül'den beri ateşkes ilan edilmiş olmakla birlikte, o tarihten bu yana yüzlerce kişi can verdi.

Bölgedeki çatışmalar geçen Nisan'da, Rusya yanlısı ayrılıkçıların Donetsk ve Luhansk'ta kontrolü ele geçirmesi ardından başlamıştı. Ukrayna'daki krizin başlamasından bu yana 4 bini aşkın kişi öldü. AGİT gözlemci heyeti, topçu ateşinin sürdüğünü ve kan dökülmeye devam edildiğini bildirdi.

Bugünkü saldırılar sırasında Donetsk havaalanı yakınında Ukrayna'nın en zengin adamı, çelik milyarderi Rinat Ahmetov'un yeniden inşa ettiği ve ve geçen yıl yeniden açılan okula top mermisi isabet etti.

Ahmetov insanî yardım vakfının başkanı Rimma Fil, BBC'ye yaptığı açıklamada top mermisinin, öğrencilerin öğle yemeğinden sonra futbol oynadıkları sahaya düştüğünü ve yaralı gençlerin yoğun bakım altına alındığını kaydetti.

Donetsk'teki topçu ateşi dün gece yoğunlaşmıştı. Bugün erken saatlerde de havan topu saldırılarında bir sivilin öldüğü, birçok kişinin yaralandığı haberleri alındı.

Donetsk havaalanı çevresindeki bölge, ateşkes ilanından bu yana en büyük şiddet olaylarına sahne oldu. Ukrayna güçleri, ayrılıkçıların kuşatmasına rağmen havaalanında direnmeye devam ediyor.

Bölgedeki isyancıların, Kiev hükümetine ve Batılı ülkelere meydan okuyarak kontrol altına almış oldukları bölgelerde seçime gitmeleri ardından kapsamlı çatışmalar çıkmasından korkuluyor.

Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, isyancıları Minsk barış anlaşmasını yırtıp atmakla suçladı ve isyancıların elindeki bölgelere kısmi özerklik tanıyan yasanın iptal edileceğini bildirdi. Poroşenko, isyancıların saldırıya geçmesi olasılığına karşı belli başlı kentlere takviye güç sevkedilmesini kararlaştırdı.

İsyancı güçlerse bugün Kiev'e yanıt vererek, barış anlaşmasının bozulmasına, özel statü tanıyan yasasının iptal edilmesinin yol açtığını savundu.

Poroşenko ısrarla barış planından vazgeçilmediğini söylese de, Ukrayna'nın olası saldırıları geri püskürtmesi ve "bu kanserli tümörün yayılmasına izin vermemesi" gerektiğini bildirdi.

Rusya yönetimi, Pazar günü yapılan ve 38 yaşındaki ayrılıkçı lider Aleksander Zaharçenko'nun "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin başkanı olarak ant içmesiyle sonuçlanan seçimi tanımıştı.

Komşu Luhansk'ta da, eski Sovyet ordusu komutanı 50 yaşındaki Igor Plotnitsky cumhurbaşkanı seçilmişti.

Ukrayna ve Avrupa Birliği, oylamanın 7 Aralık'ta yapılması ve Kiev'deki merkezi hükümet tarafından yürütülmesi gerektiğini savunuyordu. Almanya, Rusya'nın Pazar günkü seçimi ve sonuçlarını tanımasını "anlaşılmaz ve kuşku verici" diye niteledi.

İlgili haberler