Obama, Meclis ve Senato üyeleriyle görüşecek

Telif hakkı

ABD Başkanı Barack Obama, Senato ve Temsilciler Meclisi'nden liderlerle bir araya gelerek, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki tartışmaları görüşecek.

Obama, bu görüşmeyle Washington'daki siyasi çıkmazı çözmeyi hedefliyor.

ABD'deki ara seçimler bu hafta başında yapılmıştı. Milyonlarca seçmen oy kullanmış ve sandıktan Cumhuriyetçiler zaferle çıkmıştı.

Cumhuriyetçiler Senato'nun çoğunluğunu kazanmış ve Temsilciler Meclisi'nde zaferlerini pekiştirmişti.

Obama'nın görüşmede üniversite harçları, altyapı yatırımları, vergi revizyonu ve bütçe açığını konuşması bekleniyor.

Görüşme öncesinde basına konuşan ABD Başkanı, Cumhuriyetçileri ilgiyle dinleyeceğini ve hangi konularda işbirliği yapabileceklerini görmek istediğini söyledi.

BBC Kuzey Amerika muhabiri Jon Sopel, Kanada'dan Meksika Körfezi'ne inmesi planlanan "Keystone XL" adlı boru hattının görüşmede ele alınacağını bildiriyor ve bu boru hattının çevrecileri kızdıracağını ancak işsizlik sorununa da önemli katkılar sunabileceğini ifade ediyor.

BBC muhabiri, diğer görüşülecek konuların ise yol, köprü ve benzeri yapılar için bütçenin artırılması ve vergi reformu gibi konuların da görüşüleceğini belirtiyor.

Vergi reformunun Cumhuriyetçilerin de planları arasında olduğunu hatırlatan Sopel, Obama'nın bunun karşılığında asgari ücretin artırılması gibi, oylarını artıracak bir hamleye destek isteyebileceğini kaydediyor.