Çin ve Japonya arasında 'diyalog' dönemi

Telif hakkı Getty

Çin ve Japonya bir süredir ikili ilişkilerinde yaşanan gerginliği azaltmak için harekete geçti.

Pekin yönetimi iki ülke arasında, "kriz yönetimi mekanizması" kurulduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, iki ülke yetkililerinin dört maddeden oluşan bir taslak metin üzerinde anlaştıklarını ve tarafların adalar konusundaki "farklı pozisyonlarını" kabul ettiklerini duyurdu.

Reuters haber ajansı ise Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin, ülkesinin adalarla ilgili politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını söylediğini bildirdi.

Abe yine de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping önümüzdeki hafta Pekin'deki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi sırasında ikili bir görüşme yapabileceğini söyledi.

Görüşme gerçekleşirse, iki lider sırasıyla 2012'de ve 2013'te göreve gelmelerinden bu yana ilk kez bir araya gelmiş olacak.

Stratejik önemi yüksek

İki ülkenin yanı sıra Tayvan da, halen Japonya'nın kontrolündeki Doğu Çin Denizi'ndeki stratejik önemi yüksek adalar üzerinde hak iddia ediyor.

Çincede Diaoyu, Japoncada ise Senkaku olarak bilinen adalar, Çin'in bağımsızlığını tanımadığı Tayvan açıklarında ve Japonya'ya kıyasla Çin'e daha yakın.

Önemli ticaret yolları üzerindeki adalarda zengin yer altı kaynakları da bulunuyor.

Japonya'nın 2012'de adaları sahiplerinden satın almak için harekete geçmesi sonrası Çin'de Japonya karşıtı gösteriler düzenlenmişti.

Çin geçen yıl adaları da kapsayan bölgede "yeni bir hava savunma sahası" oluşturduğunu açıklamış ve izinsiz uçan uçakları düşürmekle tehdit etmişti.

Japonya ise Çin'in "tak taraflı" kararına sert tepki göstermişti.

İlgili haberler