Irak ordusu Beyci 'kent merkezinde'

Telif hakkı Reuters

Iraklı yetkililer ordunun, ülkenin en büyük petrol rafinerisinin de bulunduğu Beyci kent merkezini Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'den geri aldığını söyledi.

Helikopter kullanan Irak ordusuna ait birliklerin kentin yüzde 50'sinin kontrolünü IŞİD'den geri aldığı söyleniyor.

Haziran ayından bu yana Beyci rafinerisini kuşatan IŞİD, rafinerini üretimin durmasına neden olmuştu. Reuters'a göre, rafineri içinde kalan bir grup Irak ordusu askeri, ABD koalisyonunun attığı hava yardımları ile IŞİD'e karşı direniyor.

Reuters'a konuşan Irak ordusundan bir yetkili, birliklerin güney ve batı yönlerinden kente girdiklerini ve şehir merkezindeki El Tamim mahallesini ele geçirdiklerini söyledi.

Ajansa konuşan Beyci sakinlerinden Sultan el Cenabi, çatışmaların şiddetle sürdüğünü belirtti.

Selahaddin vilayetinin vali yardımcısı Casim El Attiya BBC'ye IŞİD üyelerinin rafineri içindeli Irak güvenlik güçleri ile kente giren birlikler arasında sıkıştığını söyledi.

Attiya birliklerin yol kenarlarına döşenen bombalar ve bombalı araç saldırıları nedeni ile yavai ilerlediğini anlattı.

Telif hakkı Reuters

IŞİD Haziran ayında Beyci rafinerisine saldırı düzenleyip rafineriyi ele geçirmişti.

Bağdadi öldü mü?

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili koalisyonun Irak'ın kuzeyinde Musul yakınlarında toplantı halinde bulunan bir grup IŞİD liderini bombaladığını ve bir araç konvoyunu yok ettiğini söyledi.

Ancak yetkili kamuoyunda pek görünür olmayan IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin saldırı sırasında orada olup olmadığını doğrulayamadı.

IŞİD destekçileri Bağdadi'nin orada olmadığını ve saldırıdan etkilenmediğini söylüyor.

İlgili haberler