Suriye IŞİD'in elindeki kente saldırdı: '21 ölü'

Telif hakkı Reuters

Suriye hava kuvvetleri ülkenin kuzeyinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in elinde tuttuğu bir kenti bombaladığı, en az 21 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Haber ajansları Reuters ve AFP'ye göre, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi isimli kuruluşun El Beb isimli kentin bombalandığını söyledi. El Beb, Halep'in kuzeybatısında kalıyor.

Kuruluşun verdiği bilgiye göre saldırıda 100 kişi yaralanırken, askeri uçaklar saldırıda yedi adet varil bombası kullandı.

Suriye içerisinden bilgi alan bir kuruluş olan Gözlemevi ölenlerden birinin çocuk olduğunu söylerken, yaralıların bir kısmının durumunun kötü olduğunu, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini söyledi.

AFP, IŞİD'in elinde bulunan El Beb'in Suriye rejiminin sürekli hedefleri arasında olduğunu söylüyor.

İnsan hakları örgütleri sivillerin de ölümüne sebep olduğu için varil bombalarının kullanımını kınıyor.

Suriye ordusu, büyük petrol varilleri, tüpler ya da su tanklarının içine etkisi yüksek olan patlayıcılar ve metaller konarak yapılan varil bombasını sıklıkla kullanıyor.

AFP'ye göre, Gözlemevi ve Suriye içindeki aktivistler, dikkatler IŞİD'e karşı savaşa odaklanmışken Esad rejiminin son haftalarda bu tür silahları daha fazla kullandığını söylüyor.

ABD öncülüğünde IŞİD'e karşı kurulan koalisyon, Irak'ta ve Suriye'nin kuzeyinde hava saldırıları düzenliyor.

İlgili haberler