Gazze Şeridi'nde bir Filistinli öldü

Telif hakkı AFP

Gazze Şeridi'yle Mısır ve İsrail arasında bulunan Kerem Şalom sınır kapısında yakıt taşıyan bir kamyon patladı. Patlamada bir Filistinli öldü, iki Filistinli ise yaralandı.

Ölen kişinin "Bahlul" adlı yakıt şirketinde çalışan 20 yaşında bir işçi olduğu öğrenildi.

Filistin İçişleri Bakanı Iyyad Buzum, patlamanın Filistin tarafında gerçekleştiğini belirtti ve yaşanan olayı "oldukça tuhaf" olarak niteledi.

Gazze'ye açılan tek ticari sınır kapısı

Kerem Şalom yakıt alanı ve sınır kapısı, İsrail tarafından kontrol ediliyor ve Filistinli işçiler ancak şirketin sağladığı izinle alana girebiliyor.

Motorin, benzin ve doğalgazı, Filistin yönetimi tarafından İsrail'den satın alınıyor ve Kerem Şalom sınır kapısından Gazze'ye ulaştırılıyor.

Kerem Şalom sınır kapısı, Gazze Şeridi'nde ticaret için kullanılan tek sınır kapısı.

İsrail: Güvenlik tedbirlerini artırıyoruz

Dün Tel Aviv ve işgal altındaki Batı Şeria'da, iki ayrı bıçaklı saldırıda iki İsrailli'nin öldürülmesininardından, İsrail güvenlik tedbirlerini duyuracağını açıklamıştı.

İsrail polisi sözcüsü Micky Rosenfeld, Tel Aviv ve Kudüs de dahil, saldırılara karşı kentlere ek polis ekiplerinin gönderildiğini açıkladı. Yahudilerin Mescid-i Aksa'da daha fazla ibadet etmesi için yürütülen kampanyanın önemli isimlerinden Haham Yehuda Glick'e silahlı saldırı düzenlediğinden şüphelenilen bir Filistinli geçen ay sonu İsrail polisi tarafından öldürülmüştü.

Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından geçici olarak ibadete kapatılması, Filistinliler ile İsrailliler arasında gerginliği artırdı.