NATO: Rusya Ukrayna'ya girdi

Telif hakkı EPA

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Philip Breedlov, Rus birliklerinin bu hafta tank, top ve hava desteğiyle Ukrayna'ya girdiklerini söyledi.

Breedlove ayrıca Rusya'nın Kırım'a nükleer başlıklı silahlar konuşlandırdığına inandıklarını belirtti.

Son dönemde Moskova'nın Kırım'a kısa menzilli İskender füzeleri yerleştirdiğine dair haberler yayımlanmıştı. Balistik bu füzelere nükleer başlık da takılabiliyor.

Ukrayna yönetimi de NATO'yu doğruladı. Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, "(Gönerilen askerlerin) konumlarını biliyoruz ve kendilerinden beklenmedik şekilde harekete geçmelerini bekliyoruz" dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi son gelişmeler üzerine ABD'nin çağrısı ile bu akşam acil olarak toplanıyor.

Rusya'dan iddialara ret

Moskova ise NATO'nun "Rus birlikleri Ukrayna'ya girdi" iddiasını reddetti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkof, NATO'nun iddiası için "kanıt olmadığını" söyledi. Fransız haber ajansı AFP'ye göre Konaşenkof, "NATO komutanı General Philip Breedlove'un temelsiz sözlerine ilgi göstermeyi bıraktık" dedi.

Telif hakkı AP

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoigu ise askeri birlikleri ülkenin güneyinde çatışmaya hazır durumda tuttuklarını, bunun sebebinin ise sınırlarında artan şekilde "yabancı" asker varlığı olduğunu söylemişti.

AGİT de doğruladı

Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçıları desteklemek için ülkeye asker gönderdiği iddialarını sürekli olarak reddediyor. Ancak Rusya yanlısı isyancılar ülkedeki "gönüllülerin" kendilerine yardım ettiğini söylüyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) de bölgede son günlerde tanklar görüldüğünü doğrulamıştı.

İlgili haberler