Katar 2022 Dünya Kupası için aklandı

Telif hakkı Getty

2022 Dünya Kupası ev sahipliği yarışını kazanmak için 'yolsuzluk yapmakla' suçlanan Katar hakkında FIFA etik komisyonu 'ihlâl yok' kararını verdi. Böylece 2022 Dünya Kupası'nın nerede oynanacağı belirsizliği ortadan kalktı.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) bağımsız etik komisyonu bugün kamuoyuyla paylaştığı 42 sayfalık raporda Katar'ın herhangi bir yolsuzluk yapmadığını ve 2022 Dünuya Kupası'nın nerede oynanacağı konusunda yeniden oylamaya gidilmesine gerek olmadığını söyledi.

Raporda, "Ortada herhangi bir yolsuzluğu kanıtlayacak kadar kadar delil bulunmuyor" dense de, hem 2018 hem de 2022 Dünya Kupası ev sahipliği yarışlarında aday ülkelerin tutumları 'endişe verici' olarak tanımlandı.

Hem 2018 hem de 2022 Dünya Kupası ev sahipliği yarışlarını izleyen etik komisyonu "Her iki kampanya sürecinde de aday ülkeler istenmeyen davranışlar sergilemiş olsa da, yaşananlar tekrar oylamaya geri dönülmesini gerektirecek düzeyde değildir. Bu nedene etik komisyonu bu inceleme dosyasını kapatmıştır" dendi.

Katar'ı yolsuzluktan aklayan etik komisyonu İngiltere F ise seçim kampanyası sürecindeki davranışları nedeniyle eleştirdi.

İngiltere'ye uyarı

Dosya kapansa da etik komisyonu İngiltere Futbol Federasyonu'nu seçim yarışı süresince sergilediği davreanışlar nedeniyle uyardı.

Raporda İngiltere ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

"İngiltere delegasyonu eski FIFA Başkan Yardımcısı Trinidad & Tobago'lu Jack Warner'in desteğini kazanabilmek için bir tanıdığına İngiltere'de part-time iş bulma sözü verdi. Ayrıca Trinidad & Tobago 20 yaş altı milli takımına İngiltere'de hazırlık kampı yapması taahhüdü de verildi. İngiltere delegasyonu Karayipler Futbol Birliği için iki gala gecesinin de sponsoru oldu."

Raporda İngiltere'nin bu davranışlarının hem kendi imajını hem de FIFA'nın imajını zedelediği belirtildi.

İlgili haberler