Japon ekonomisi durgunluğa girdi

Telif hakkı v

Japonya'da ekonomi sürpriz bir şekilde üst üste iki çeyrekte küçüldü ve dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde teknik durgunluğa girildi.

Gayri Safı Yurtiçi Hasıla Temmuz-Eylül arasındaki yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda 1,6 düştü. Bu dönemde ekonomide yüzde 2,1'lik bir büyüme olacağı tahmin ediliyordu.

Japon ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,3 küçülmüştü ve Mart 2011'deki deprem ve tsunaminin ardından yaşanan en büyük küçülme kaydedilmişti.

Ekonomi üçüncü çeyrekte bir önceki üç aylık döneme kıyasla ise yüzde 0,4 küçüldü.

Ekonomi uzmanları bu zayıf ekonomik verilerin ardından Başbakan Şinzo Abe'nin gelecek satış vergisinde gelecek yıl yapılması öngörülen artışı ertelemek için yetki almak üzere erken seçime gidebileceğini söylüyor.

Erken seçim beklentisi

Vergi artışı kararı iki yıl önce ülkenin büyük kamu borcunun azaltılması amacıyla bir önceki hükümet tarafından alınmıştı.

Geçen Nisan'da vergi artışının ilk aşaması uygulanıp vergi oranı yüzde 5'ten yüzde 8'e çıkartılmıştı. Vergi artışı yılın ikinci çeyreğinde ekonomik büyümeyi vurmuştu ve ekonomi üzerinde hala etkiliymiş gibi görünüyor.

Son verilere göre ekonominin yüzde 60'ını oluşturan özel tüketim de beklenenin altındaydı.

Ekonomik küçülmeye işaret eden veriler bir sonraki vergi artışının sorgulanır hale gelmesine yol açtı.

Japon medyasındaki haberlere göre Başbakan Abe yarın 14 Aralık'ta erken seçime gidilmesi çağrısında bulunabilir.