Netanyahu: Kudüs savaşını kazanacağız

Telif hakkı v

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Kudüs'teki dün sabah bir sinagoga düzenlenen saldırının ardından "Kudüs savaşını" kazanma yemini edeken, saldırıda ölenlerin sayısı beşe yükseldi.

Kudüs'ün batısındaki sinagoga düzenlenen saldırıda iki Filistinli saldırgan dört hahamı öldürdü.

Saldırıyı düzenleyen Filistinliler güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürülürken, olayda ağır yaralanan bir polis daha sonra hayatını kaybetti.

Netanyahu "bütün teröristlerle hesaplaşacaklarını" söylerken, "bizi devletimizden ve başkentimizden söküp atmak isteyenler bunu başaramayacak" diye konuştu.

Sinagog saldırısı , Kudüs'te son altı yıldır yaşanan en kanlı saldırı oldu.

'Kudüs için savaş'

Saldırganların evlerinin yıkılması talimatını veren İsrail Başbakanı "Kudüs için, ebedi başkentimiz için bir savaşın içindeyiz" dedi.

İsrail Başbakanı olayı "dua edilirken yapılan korkunç bir saldırı" diye tanımlarken, saldırıdan sonra Gazze Şeridi'ndeki "sevinç çığlıklarını" kınadı.

Netanyahu Kudüs sokaklarında güvenlik önlemlerini arttıracaklarını söylemekle birlikte ayrıntı vermedi.

Telif hakkı AFP

Başbakan Netanyahu İsrail halkına "birlik olma" çağrısı yaparken, "hiç kimse kanunu kendi eline almamalı, ruhlar kızgın kanlar kaynerken bile" dedi.

Netanyahu ayrıca "Batı dünyasındaki tüm liderlere çağrıda bulunuyorum. Bu katlima duyulan öfkeyi görmek istiyorum" diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama da saldırıyı kınadı ve "Masum sivillere karşı bu tür saldırıları hiçbir şey meşru gösteremez" dedi.

Filistin lideri Mahmud Abbas da "Kutsal mekanlarında Yahudilere yapılan saldırı ve sivillerin öldürülmesi kim yaparsa yapsın kınanmalıdır" dedi.

İsrail Başbakanı ise Abbas'ın bu açıklamasının yeterli olmadığını savundu.

Netanyahu Abbas ve Hamas'ı önceki gün Doğu Küdüs'te intihar ettiği söylenen Filistinli otobüs şoförünü "Yahudiler öldürdü" diyerek iftira atmakla suçladı.

Ailesi aracının içinde asılmış olarak bulunan otobüs şoförünün intihar ettiği yönündeki otopsi bulgularını reddetmişti.

Hamas sinagog saldısının otobüs şoförünün ölümüne misilleme olarak düzenlendiğini açıklamıştı.

Barguti: İsrail 2,260 Filistinli öldürdü

Filistin Yasama Konseyi Üyesi Mustafa Barguti ise "Filistinli ya da İsrailli, dökülen her damla kandan İsrail Başbakanı Netanyahu'nun sorumlu olduğunu" söyledi.

Telif hakkı BBC World Service

Barguti, "Size ve herkese şunu hatırlatmak istiyoruz. Bu yıl başından beri İsrail Ordusu ve yerleşimciler Gazze ve Batı Şeria'da 2,260 Filistinli öldürdü" dedi.

Sinagog saldırısı dün sabah saatlerinde çoğunlukla aşırı dinci yahudilerin yaşadığı Har Nof mahallesinde bulunan Bnrei Torah Kehilat Yaakof Sinagogu'nda gerçekleşti.

Saldırganlar bir tabanca ve satır taşıyordu.

Olayda dört haham ölürken, olay yerine gelen ilk güvenlik görevlilerinden biri olan ve saldırıya uğrayan bir trafik polisinin de daha sonra hastanede öldüğü açıklandı.

Saldırının sorumluluğunu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin askeri kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları üstlendi.

Filistin kaynakları saldırganların Doğu Kudüslü kuzenler Uday ve Ghassan Ebu Cemal olduğunu açıkladı.

Telif hakkı BBC World Service

Kudüs'teki gerilim son dönemde yüksekti.

Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından geçici olarak ibadete kapatılması üzerine Filistinliler ile İsrailliler arasında gerginlik artmış, geçtiğimiz haftalarda Batı Şeria ve Tel Aviv'deki bıçaklı saldırılarda iki İsrailli ölmüş ve İsrail askerinin Batı Şeria'da açtığı ateşte de bir Filistinli hayatını kaybetmişti.

Filistinli bir otobüs şoförü ise dün, Kudüs'te Yahudi yerleşimleri ve Filistin mahallelerine yakın bir yerde aracında asılı bulunmuştu.

İsrail polisi, dün ölen otobüs şoförü Yusuf Hasan el Ramuni'nin otopsi raporunun tamamlandığını ve intihar ettiğinin kesinleştiğini açıkladı.

Şoförün ailesi ise Ramuni'nin İsrailli yerleşimciler tarafından öldürüldüğünü savunuyor.

Filistinliler 1967'den bu yana İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'ün gelecekteki devletlerinin başkenti olmasını istiyor.

İlgili haberler