Kudüs: Saldırıya uğrayan sinagog ibadete açıldı

Telif hakkı AP

Salı günü sabah saatlerinde, aşırı dindar Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı Har Nof mahallesindeki Bnrei Torah Kehilat Yaakof Sinagogu'na saldırılmış, en az beş kişi ölmüş ve sekiz kişi yaralanmıştı.

Saldırıların ardından polis tarafından kapatılan sinagog, bugün ibadete açıldı.

İsrailli yetkililerin güvenlik önlemlerini artırdığı açıklamasının ardından Yahudiler sinagoga gelerek dua ettiler.

Telif hakkı BBC World Service

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin askeri kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları'nın üstlendiği saldırının, son altı yıldır Kudüs'te yaşanan en kanlı olay olduğu belirtiliyor.

Filistinli sürücünün evi yıkıldı

Olayın ardından saldırganların evlerinin yıkılması talimatını veren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Bizi devletimizden ve başkentimizden söküp atmak isteyenler bunu başaramayacak (…) Kudüs için, ebedi başkentimiz için bir savaşın içindeyiz" demişti.

Netanyahu'nun açıklamasının ardından bugün Doğu Kudüs'teki bir Filistinli'nin evi yıkıldı.

İsrail ordusunun yaptığı açıklamada, geçen ay aracını bir tramvay durağına sürerek bir kadın ve bir bebeğin ölümüne neden olan Filistinli zanlının Doğu Kudüs'teki evini yıktıkları belirtildi.

İsrail ordusu, Filistinli Abdülrahman Şaludi'yle ilgili olarak "22 Ekim'de, Kudüs'te bir tramvay durağında İsrailli bir bebeği ve genç bir anneyi öldüren teröristin Silvan'daki evi yıkılmıştır" ifadelerini kullandı.

Şaludi, aracını durağa sürdükten sonra koşarak kaçmak isterken İsrail polisi tarafından vurularak öldürülmüştü.

Kent bir aydır gergin

Kudüs'te son bir ayda gerilim tırmandı.

Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından geçici olarak ibadete kapatılması üzerine Filistinliler ile İsrailliler arasında gerginlik artmış, geçtiğimiz haftalarda Batı Şeria ve Tel Aviv'deki bıçaklı saldırılarda iki İsrailli ölmüş ve İsrail askerinin Batı Şeria'da açtığı ateşte de bir Filistinli hayatını kaybetmişti.

Filistinli bir otobüs şoförü ise dün, Kudüs'te Yahudi yerleşimleri ve Filistin mahallelerine yakın bir yerde aracında asılı bulunmuştu.

İsrail polisi, dün ölen otobüs şoförü Yusuf Hasan el Ramuni'nin otopsi raporunun tamamlandığını ve intihar ettiğinin kesinleştiğini açıkladı.

Şoförün ailesi ise Ramuni'nin İsrailli yerleşimciler tarafından öldürüldüğünü savunuyor.

Filistinliler 1967'den bu yana İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'ün gelecekteki devletlerinin başkenti olmasını istiyor.

İlgili haberler