Londra'da parasız eğitim isteyen öğrenciler ve polis arasında çatışma

Telif hakkı Getty

İngiltere'nin başkenti Londra'da üniversite harçlarının kaldırılmasını isteyen ve kamu harcamalarının azaltılmasını protesto eden binlerce öğrenci yürüyüş yaptı. Yürüyüş sonunda polisle bazı öğrenciler arasında çatışma yaşandı. Dört öğrenci gözaltına alındı. Üç polis ise yaralandı.

"The Free Education" (Bedava Eğitim) sloganıyla düzenlenen yürüyüşe katılanlardan bir grup, büyük bir çöp kutusunu İngiltere'de iktidarın büyük ortağı olan Muhafazakâr Parti'nin genel merkezini koruyan polislere attı.

Polis, gruba müdahale etti.

Londra Emniyet Müdürlüğü, gözaltına alınanlardan ikisinin polise saldırdıklarını açıkladı.

Gözaltına alınan diğer iki kişinin, polisle çatışan bu gruba mensup oldukları duyuruldu.

Yaralanan polislerin hayati tehlikeleri bulunmuyor.

Öğrenciler öfkeli

Londra'nın merkezinde başlayan ve Westminster'daki Parlamento Meydanı'nda son bulan yürüşe birçok öğrenci grubunun temsilcileri katıldı.

Öğrenciler özellikle ülkede üniversite harçlarının yılda 9 bin sterline (Yaklaşık 31 bin 500 lira) kadar çıkmasıına tepkilerini dile getirdi.

Telif hakkı Getty

Sloganlar atan göstericiler; "Eğitim haktır, mal değil", "Harçlara hayır! Zenginden vergi alın, harçları onlar ödesin!", "Herkes için bedava eğitim istiyoruz" yazılı pankartlar taşıdı.

Londra Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, meydanda toplananlardan bazılarının polise saldırdığı, bazılarının da meydanı çevreleyen çiti devirdikleri belirtildi.

BBC muhabiri Richard Lister, eylemin sona ermesinin ardından polisin bir grup öğrenciyi ısrarla takip ettiğini aktardı.

Göstericilerden bazıları daha sonra önce İngiltere ve Galler'de üniversitelerden sorumlu bakanlığa sonra da Muhafazakâr Parti'nin genel merkezine yöneldi ve burada polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

Finansman sorunu

İngiltere'de bağımsız bir kurum olan Yüksek Eğitim Komisyonu'nun bu hafta açıkladığı raporda, üniversitelerin finansmanında, hem öğrenciler hem de hükümet açısından ciddi sorunlar olduğu vurgulanmıştı.

Yüksek Eğitim Komisyonu mevcut koşullarda öğretmenler gibi "orta gelirli" mezunların harç kredilerini muhtemelen 30 yıl içerisinde geri ödeyemeyeceklerine dikkat çekmişti.

Komisyon harç ücretlerinin 6 bin sterline indirilmesi halinde öğrencilerin borçlarının azalacağını ancak bu durumda hükümetin üniversitelerin finansman açığını kapatmak için 1 milyar 720 milyon sterlin daha fazla harcama yapması gerekeceğini vurgulamıştı.

Telif hakkı Getty

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'ne (OECD) göre İngiltere dünyada, üyeleri arasında, üniversitelerinin finansmanı için sürdürülebilir bir sistem geliştirememiş birkaç ülkeden biri.

İngiltere'de Muhafazakâr Parti ile Liberal Demokrat Parti'nin 2010 yılında kurduğu koalisyon hükümeti kamu harcamalarını azaltmış, üniversite harçlarını ise artırmıştı.

Oysa Liberal Demokrat Parti seçimden önce iktidara gelmesi halinde İngiltere'de de İskoçya'dakine benzer bir şekilde üniversite harçlarını kaldırma sözü vermişti.