El Cezire muhabirinin ailesi Sisi'ye seslendi

Telif hakkı AFP

El Cezire çalışanı tutuklu gazetecilerden Peter Greste'nin ailesi Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi'ye seslenerek oğullarının Noel gelmeden salıverilmesini istedi.

Avustralya'nın Brisbane kentinde bir basın toplantısı düzenleyen aile, Sisi'nin Greste için bir af çıkarmayı düşündüğü haberlerini mutlulukla karşıladıklarını söyledi.

Greste'nin babası Juris Greste "Bu haberle umutla dolduk" diye konuştu.

Perşembe günü Fransız yayın kuruluşu France 24'e konuşan Sisi, El Cezire çalışanı iki yabancı gazetecinin affedilmesini düşündüklerini söyleyerek, "Sorunu çözmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

Sisi "Bunun Mısır'ın ulusal güvenliği için uygun olduğuna karar verirseki yapabiliriz" diye konuştu.

Greste, Haziran ayında aralarında "yalan haber yaymak" ve "Müslüman Kardeşler'i desteklemek" suçlamasının da olduğu bir dizi iddia ile hapse konan üç El Cezire çalışanından biri.

Gazeteciler tüm suçlamaları reddederek yedi yıllık hapis cezalarını temyiz ettiler.

Aile temkinli

Greste'nin babası Juris, umutlu olsalar da daha önceki deneyimleri nedeni ile temkinli.

Juris Greste, "Sayın Başkan El Sisi, Peter'in serbest kalması ile ilgili kararın sadece sizin elinizde olmadığını biliyoruz, fakat lütfen Peter'in Noel öncesinde ailesi ile birlikte olabilmesi için uğraşmanızı rica ediyoruz" dedi.

Hapis cezası alan üç gazeteciden Mısırlı Bahir Muhammed'in ülke vatandaşı olması nedeni ile aftan yararlanması beklenmiyor.

Gazetecilerin aldığı hapis cezası dünyada gazeteci örgütlerinin ve medya çalışanlarının tepkisini çekmişti.

İktidardaki Müslüman Kardeşler partisi General Sisi liderliğindeki bir darbe ile yönetimden indirilmiş, daha sonra yapılan seçimlerde Sisi cumhurbaşkanı seçilmişti.

İlgili haberler