ABD'de siyah genci öldüren polis yargılanacak mı?

Telif hakkı

ABD'nin Missouri eyaletinde silahsız, siyah bir genci vuran polis hakkında dava açılıp açılmayacağına ilişkin kararın Türkiye saati ile sabaha karşı açıklanması bekleniyor.

Eyalet valisi Jay Nixon, bir basın toplantısı düzenleyerek, olayın gerçekleştiği Ferguson kasabasında halkı sağduyulu olmaya davet etti.

Nixon, "Bu akşam ilerleyen saatlerde St Louis savcısı büyük jürinin kararını açıklayacak. Kararın ne olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz, hepimizin paylaştığı dilek ise karar her ne olursa olsun, her iki taraftan insanların hoşgörü, karşılıklı saygı ve sakinlik göstermesi"diye konuştu.

Telif hakkı BBC World Service

18 yaşındaki Michael Brown Missouri eyaletinin St Louis kentinin banliyölerinden biri olan Ferguson'da polis tarafından 9 Ağustos'ta vurulmuştu.

Görgü tanıkları Brown'un teslim olup ellerini havaya kaldırmasına karşın polisin ateş ettiğini söylemişti.

Polis ise bir arbede yaşandığını söylemişti.

Brown'un polis tarafından vurularak öldürülmesi, nüfusun büyük çoğunluğunun siyah olduğu Ferguson kasabasında polis şiddetine karşı protestoları başlatmıştı.

Telif hakkı Getty

Ferguson ve St Louis polis güçlerinin göstericilere sert müdahalesi büyük tepki çekmiş ve özellikle gece şiddetlenen polis - gösterici karşılaşmalarında birçok kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar içinde gazeteciler de vardı.

Telif hakkı Getty

Gösterilerin büyümesi üzerine Ferguson'a sevk edilen ABD Ulusal Muhafızları ise göstericileri dağıtmak için kullanılan yöntemlerin giderek daha fazla tepki çekmesi üzerine geri çekilme kararı almıştı.

İlgili haberler