İran'la nükleer görüşmeler Haziran sonuna uzatıldı

Telif hakkı Reuters

İran ile nükleer faaliyetler konusunda yapılan görüşmeler Haziran ayına kadar uzatılırken, ABD ve İran bir anlşamaya varacakları konusunda umutlu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir anlaşmanın yakın olduğunu söylerken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise üzerinde anlaşmazlık yaşanan birkaç konunun var olmaya devam ettiğini söyledi.

Pazartesi akşamı Tahran'da konuşan Ruhani, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki görüşmelerde iki taraf arasındaki mesafenin "daraldığını" söylerken, "Bir anlaşmaya varmadığımız doğrudur, ama halen büyük adımların atıldığını söyleyebiliriz" dedi.

Kerry ise konu hakkında biraz daha tedbirli. Dışişleri bakanı her ne kadar "kayda değer ilerleme" sağlanmış olsa da halen "bazı önemli anlaşmazlık noktalarının" bulunduğunu söyledi.

Kerry "Tarihi uzattık diye görüşmeler kolaylaşacak değil. Görüşmeler zor geçiyor, geçti. Ve zor olacak" diye konuştu.

Taraflar Aralık ayında yeniden toplanacak.

Tahran nükleer prgramının barışçıl amaçlarla olduğunu, hedeflerinin silah üretmek değil enerji sağlamak olduğunu söylüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya ise İran'ın üzerindeki yaptırımları kaldırmak karşılığında nükleer programın kapsamını daraltmasını istiyor.

Telif hakkı epa

Tarih 30 Haziran 2015

Taraflar şimdi 1 Mart tarihine kadar üst düzey bir siyasi anlaşmaya varılması ve 1 Temmuz'da anlaşmanın tüm teknik detaylarının teyit edilmesi amacıyla, tartışmaları uzatmak için anlaştılar.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan görüşmeler 30 Haziran 2015'e kadar uzatıldı.

İran ise sürenin bir yıl uzatılmasından yanaydı.

Telif hakkı BBC World Service

Kerry, "İran'la ilerleme kaydetmeden sonsuza kadar müzakere edemeyiz. Ama şimdi müzakereden vazgeçmenin zamanı değil" dedi. Kerry, "Varılacak her kararın önemli sonuçları var. Konular karmaşık ve teknik ve her bir karar diğer kararları derinden etkilediği gibi uluslararası güvenlik ve ulusal çıkarları da etkiliyor. Ayrıca bunlar zaman alıyor çünkü herhangi bir anlaşma istemiyoruz. Doğru anlaşmayı sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Kerry, İran'ın uygulanan yaptırımların yumuşatılmayacağın da sözlerine ekledi.

Taraflar başlangıçta hedefledikleri gibi 2014 yılının Temmuz ayı sonuna kadar nihai bir uzlaşmaya varamamış, bunun üzerine anlaşma için belirlenen süre 24 Kasım'a kadar uzatılmıştı.

İlgili haberler