Kerry: İran'la görüşmelerde ilerleme kaydettik

Telif hakkı BBC World Service

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) ve Almanya ile İran arasında Viyana'da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, görüşmelerde son günlerde somut ve önemli ilerlemeler sağlandığını söyledi.

John Kerry bununla birlikte İran'l aralarında hala bazı ciddi görüş ayrılıkları olduğunu belirtti.

Kerry, "İran'la ilerleme kaydetmeden sonsuza kadar müzakere edemeyiz. Ama şimdi müzakereden vazgeçmenin zamanı değil" dedi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan görüşmeler 30 Haziran 2015'e kadar uzatıldı.

İran ise sürenin bir yıl uzatılmasından yanaydı.

"Herhangi bir anlaşma değil"

Amerikan Dışişleri Bakanı, sürenin yedi ay uzatılmasına rağmen, en kısa zamanda yeniden buluşacaklarını ve dört ay içinde anlaşma sağlamayı hedeflediklerini de söyledi.

Telif hakkı EPA

John Kerry, "Varılacak her kararın önemli sonuçları var. Konular karmaşık ve teknik ve her bir karar diğer kararları derinden etkilediği gibi uluslararası güvenlik ve ulusal çıkarları da etkiliyor. Ayrıca bunlar zaman alıyor çünkü herhangi bir anlaşma istemiyoruz. Doğru anlaşmayı sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Kerry, İran'ın uygulanan yaptırımların yumuşatılmayacağın da sözlerine ekledi.

Altı ülke Tahran'dan, BM'nin İran'a yönelik yaptırımlarının kalkması karşılığında nükleer programını sınırlandırmasını istiyor.

Telif hakkı BBC World Service

Nükleer silah sahibi olmaya çalıştığı yönündeki iddiaları reddeden İran ise programının barışçıl olduğunu söylüyor.

Altı ülke İran'la bir yıl önce geçici bir anlaşmaya varmıştı.

Ancak taraflar başlangıçta hedefledikleri gibi 2014 yılının Temmuz ayı sonuna kadar nihai bir uzlaşmaya varamamış, bunun üzerine anlaşma için belirlenen süre 24 Kasım'a kadar uzatılmıştı.

İlgili haberler