Hollandalı 'cihat yolcusu' Aicha tutuksuz yargılanacak

Telif hakkı l

Türk kökenli Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanı Ömer Yılmaz ile evlenmek için Suriye'ye giden ve ülkesine dönüşünde gözaltına alınan 19 yaşındaki Hollandalı Aicha, şartlı olarak serbest bırakıldı.

Savcılık, bir haftadan bu yana gözaltında bulunan Aicha'nın serbest bırakılma koşullarını açıklamadı.

Aicha "terör örgütüne üye olduğu" gerekçesiyle tutuksuz yargılanacak.

Hollanda'nın Maastricht kentinde yaşayan Aicha'nın gözaltı süresi geçen hafta üç gün daha uzatılmıştı.

İnternette tanıştı

Sterlina P., internet üzerinden tanıştığı IŞİD militanı Ömer Yılmaz'a aşık oldu. Yılmaz'ın etkisiyle kısa sürede radikalleşen genç kız, adını Aicha olarak değiştirdi ve çarşaf giymeye başladı.

Pasaportuna el konan Aicha, Şubat ayında Türkiye ve AB ülkelerinde pasaport yerine de geçen kimlik kartını kullanarak trenle Türkiye'ye gitti. Oradan da Suriye'ye geçti.

Aicha ile IŞİD militanı Yılmaz, imam nikahıyla evlendi. Ancak üç ay sonra Aicha'dan sıkılan Yılmaz, onu zorla hiç tanımadığı ve sevmediği Tunuslu bir başka IŞİD militanına "sundu".

Bunun üzerine hayalkırıklığı yaşayan Aicha Maastricht'de yaşayan annesi Monique'e ulaşarak yardım istedi.

Avukatının açıklamasına göre anne Monique Türkiye'ye gitti. Orada çarşaf giyip, IŞİD'in Suriye'deki "hilafet merkezi" olan Rakka'ya geçti ve kızını IŞİD'in elinden kurtardı.

Aicha'nın pasaportu olmadığı için bir süre Türkiye'de kalan anne-kız, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği'nin girişimi ile Amsterdam'a dönmüş, Aicha da geçen hafta Schipol Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı.

"Militanlara yemek yaptı"

Ömer Yılmaz ise "eski eşim" dediği Aicha'nın örgüt militanlarına yemek yaptığını söylemişti.

İngiliz The Sunday Times gazetesine konuşan Yılmaz, adını Aicha olarak değiştiren Hollandalı Sterlina'nın, "kadınsı işlerle uğraştığını" belirtmişti.

Yılmaz, Aicha'nın, IŞİD militanlarına yemek yaptığını ve çay partileri düzenlediğini de anlatmıştı.

Genç kızın, IŞİD'in Suriye'deki merkezi Rakka'da mutlu olduğunu savunan Yılmaz, "Evliliğimizin yürümeyeceğini bir süre sonra ikimiz de anlamıştık. Ailesiyşe görüşmesine hiçbir zaman engel olmadım. Keyfi yerindeydi" demişti.

İlgili haberler