Çin'de maden ocağında yangın: en az 26 ölü

Telif hakkı AFP

Çin'in kuzeydoğusundaki bir madende çıkan yangında ölen işçilerin sayısı 26'ya yükseldi.

Ülkenin resmi haber ajansı Xinhua, Liaoning eyaletindeki yangında 54 maden işçisinin de yaralandığını duyurdu.

30 işçinin vücutlarında ciddi yanıklar olduğu, sekiz işçinin yoğun bakıma alındığı, dört işçinin hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

Madenin bir kamu kurumu olan Fuxin Kömür Şirketi tarafından işletildiği ve Fuxin'in bölgedeki en büyük kömür üreticilerinden biri olduğu öğrenildi.

Yılda 1 buçuk milyon ton kömür üreten madende geçen yıl da gaz sızıntısı yaşanmış ve sekiz işçi zehirlenerek hayatını kaybetmişti.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, küçük çaplı bir depremin madendeki kömür tozunu ateşlediğini ve alevlerin madenin hava bacalarında ilerleyerek yangına neden olduğunu yazdı.

Çin Devlet Televizyonu CCTV ise sabaha karşı yerel saatle 01.30 sularında 1,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini, yangının yaklaşık bir saat sonra çıktığını duyurdu.

Yetkililerin depreme yangının neden olup olmadığını soruşturduğunu aktaran CCTV, kurtarma çalışmalarının sona erdiğini bildirdi.

Dünyanın en tehlikeli madenleri

Çin halen dünyanın en büyük en büyük kömür tüketicisi ve ülkedeki madenler, dünyanın en tehlikeli madenleri olarak biliniyor.

AP'nin haberine göre ülkede geçen yıl resmi verilere göre 604 maden kazasında 1,067 işçi hayatını kaybetti.

Ancak Çin'de 2012'den bu yana madenlerdeki güvenlik önlemleri artırıldı ve hem maden kazaların hem de ölen madencilerin oranı yaklaşık yüzde 25 azaldı.

İlgili haberler