Siyah genci öldüren polisin yargılanmaması kararı sokakları karıştırdı

Telif hakkı AP

ABD'nin Missouri eyaletinde 18 yaşında silahsız, siyah bir genci vurarak öldüren polis hakkında büyük jüri, dava açılmasına gerek olmadığına hükmetti.

Brown ailesi ise karar nedeni ile "büyük hayal kırıklığına" uğradıklarını söylerken, jürinin kararının açıklanmasını beklerken sokaklarda toplananlar polisle çatışmaya başladı.

Emniyetin önünde kararı bekleyen Brown'un annesi, açıklamayla birlikte gözyaşlarına boğuldu.

'Tanık beyanları fiziksel kanıtlarla uyumsuz'

Açıklamayı yapan savcı Robert McCulloh, bazı tanık beyanlarının aksine, otopside Brown'un arkadan vurulmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Savcı tüm delilleri gören ve tüm tanıklarla konuşan tek grubun jüri olduğunu belirtti.

Reuters'in haberine göre savcı 60 tanığın ifadesinde birbiri ile çelişen noktalar olduğunu ve tanıkların beyanlarının fiziki kanıtlarla uyum içinde olmadığını söyledi. McCulloh "Tanıkların çoğu vurulma anını görmediklerini kabul etti" derken, tanıkların Brown vurulduğu sırada ellerinin teslim olduğuna işaret eden şekilde havada olduğuna dair fikir birliği içinde olmadıklarını söyledi.

Telif hakkı Reuters

McCulloh 9 Ağustos'ta gerçekleşen olayda polis memuru Darren Wilson'un Brown'a 12 kez ateş ettiğini, son kurşunun Brown'un kafasına isabet ettiğini söyledi.

Olayla ilgili federal soruşturma ise devam ediyor.

Haber ajansları 12 kişilik jüride 3 üyenin siyah, dokuzunun beyaz olduğunu bildirdi. Ancak jüri üyelerinin kararı kaçta kaç çoğunluk ile aldığı açıklanmıyor. Yargılanma kararı için 9 üyenin oyu gerekiyordu.

Polisle çatışmalar başladı

Kararın açıklanmasını beklerken emniyet binası önünde toplananlar, kararı protesto etmeye başladı. Polise şişeler ve içecek kutuları atan protestocular ve polis çatıştı.

Sokaklarda silah sesleri duyulduğu bildirilirken, Brown ailesi de toplananlara sakin olma çağrısı yaptı.

Protestocular bir otoyolu trafiğe kapatırken, yanan binaların ve bir polis aracının görüntüsü kameralara yansıdı. Bir mağazanın, eczanenin ve pizzacının yandığı bildirildi.

Telif hakkı Reuters

Associated Press haber ajansı bazı polis arabalarına zarar verildiğini ve göstericilerden bazılarının polise "katil" diye bağırdığını bildiriyor.

Polis ise kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullanmaya başladı.

Haber ajansları California, Washington State, New York ve Chicago'da da insanların kararı protesto etmek için sokaklara çıktığını bildirdi.

Obama'dan itidal çağrısı

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Barack Obama kararın açıklanmasından sonra bir basın toplantısı düzenleyerek Fergusonlulara protestolarını barışçıl yöntemlerle yapmaları çağrısında bulunurken, polise de itidal çağrısı yaptı.

Obama hukuk devleti olmanın gereği olarak kararın kabul edilmesini isterken, Amerikalılardan ırkla ilgili konularda ABD'de yaşanan gelişmelerin gözardı edilmemesini istedi.

Telif hakkı Arquivo pessoal

Ne olmuştu?

18 yaşındaki Michael Brown Missouri eyaletinin St Louis kentinin banliyölerinden biri olan Ferguson'da polis tarafından 9 Ağustos'ta vurulmuştu.

Görgü tanıkları Brown'un teslim olup ellerini havaya kaldırmasına karşın polisin ateş ettiğini söylemişti.

Polis ise bir arbede yaşandığını söylemişti.

Brown'un polis tarafından vurularak öldürülmesi, nüfusun büyük çoğunluğunun siyah olduğu Ferguson kasabasında polis şiddetine karşı protestoları başlatmıştı.

Telif hakkı Reuters

Ferguson ve St Louis polis güçlerinin göstericilere sert müdahalesi büyük tepki çekmiş ve özellikle gece şiddetlenen polis - gösterici karşılaşmalarında birçok kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar içinde gazeteciler de vardı.

Gösterilerin büyümesi üzerine Ferguson'a sevk edilen ABD Ulusal Muhafızları ise göstericileri dağıtmak için kullanılan yöntemlerin giderek daha fazla tepki çekmesi üzerine geri çekilme kararı almıştı.

İlgili haberler