Ailesi soruyor: Berkin Elvan dosyası nerede?

Telif hakkı l
Image caption Çağrının sahiplerinden Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan

Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ve dayısı Kenan Düzen, bugün Elvan ailesinin Twitter hesabında yaptıkları bir açıklamayla Adalet Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

Elvan ailesi, Twitter üzerinden #BerkinElvanDosyasıNerede etiketiyle paylaştığı açıklamada, soruşturma sonrası hala dava açılmamasını eleştirdi.

Açıklamada, soruşturmayla ilgilenen savcıların sırayla görevden alındığı, yapılması gereken hukuki ve adli işlemlerin ise geciktirildiği belirtildi.

'Polislerin kimlikleri tespit edilsin'

Elvan ailesi, soruşturma kapsamında görüntüsü bulunan polislerin kimliklerinin hâlâ tespit edilmediğini kaydetti.

Ayrıca dosyalarda bazı birliklere ait fotoğraflara ulaşılmasına rağmen, olay sırasında görevde olan bazı polislerin görüntülerinin gönderilmediği belirtildi.

Aile üyeleri "fotoğrafların, şüphelileri korumak için gönderilmedikleri kanısında olduklarını" ifade etti.

Telif hakkı l
Image caption Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan

Açıklamayı "Kısaca 533 gün geride kalırken ortada iddianame ve dava yoktur" diye bitiren Elvan ailesi, "Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin dava ne zaman görülecek?" diye sordu.

Twitter'da Elvan ailesine destek

Aile üyelerinin Twitter üzerinden yayınlamayı tercih ettiği açıklama, sosyal medyada büyük destek gördü. Twitter'da #BerkinElvanDosyasıNerede etiketi hâlâ Türkiye'de en çok paylaşılan etiketlerin başında geliyor.

Elvan ailesinin Twitter'daki bu açıklamasına, Ethem Sarısülük ve Ali İsmail Korkmaz gibi Gezi eylemleri sırasında öldürülenlerin yakınlarından da destek geldi.

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı BBC World Service

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de açıklamayı bugün TBMM gündemine taşıdı. Bu açıklama, Berkin Elvan ailesinin Twitter hesabından paylaşıldı.

15 yaşındaki Berkin Elvan, 16 Haziran 2013'te Gezi eylemleri sırasında polisin gaz kapsülüyle başından vurulmuş ve komada kaldığı 269 günün sonunda hayatını kaybetmişti.

İlgili haberler