Hong Kong'da polis ile göstericiler arasında çatışma

Telif hakkı REUTERS

Hong Kong'da polis ile yönetim binaları önünde eylem yapmak isteyen göstericiler arasında çatışma çıktı.

Kentte bulunan gösterici kamplarından en büyüklerinden birinin yakınlarında yaşanan çatışmada polis göstericilere biber gazı ve coplarla müdahale etti.

Polis yetkilileri 40 kişinin gözaltına alındığını ve birçok polisin yaralandığını açıkladı.

Göstericiler 2017'deki seçimlerde liderlerini, Pekin tarafından müdahale edilmeksizin seçmelerine izin verilmesini talep ediyor.

Geçen hafta Mong Kok semtindeki çok büyük bir gösterici kampı polis müdahalesiyle boşaltılmıştı.

Yetkililer sert tavır takınmaya başlıyor

Pekin'de bulunan BBC muhabiri Marin Patience, iki aydır gösterilere karşı sert davranmayan yetkililerin şimdi sertleşmeye başlamak istediğini belirtiyor.

Telif hakkı REUTERS

Patience, eylemlerin başında göstericilere önemli bir halk desteğinin olduğunu ancak bunun zayıfladığını, zira birçok Hong Kong sakininin göstericilerin çok fazla aksamaya neden olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Bu son olay, gösterici öğrenci liderlerinin kent merkezinin farklı yerlerinde bulunan göstericileri, Lung Wo Caddesi'ndeki Hong Kong Yönetimi binaları önünde buluşmaya çağırması üzerine yaşandı.

Burası, göstericilerin iki aydır işgal ettikleri Connaught Caddesi'ne çok yakın.

Birçoğu başlarında baret ve ellerinde hareketin simgesi olan şemsiyeleri taşıyan göstericiler bu bölgeye doğru hareket etti.

Telif hakkı GETTY IMAGES

Göstericiler polise şişe, baret ve şemsiye attı.

Eylemde "Gerçek demokrasi istiyorum" sloganı atıldı.

Hong Kong'da gerilimin tırmanışı:

· 1987: Çin ve Birleşik Krallık hükümetleri 1997'de Hong Kong'da yönetimin el değiştireceği 1997 tarihinden itibaren 'güçlü, özerk bir yapı' oluşturulması konusunda uzlaşıya vardı. Hong Kong bu anlaşmayla sadece savunma ve dışişleri politikalarında Pekin'e bağlandı.

· 2004: Çin, 1987 anlaşmasının kendisine Hong Kong'daki seçim sistemini değiştirme hakkı tanıdığını iddia etti.

· 2008: Çin 2017'den itibaren Hong Kong'da doğrudan seçimlere izin verilebileceğini söyledi.

· Haziran-Temmuz 2014: Demokrasi yanlıları resmi olmayan bir 'reform referandumu' ve büyük bir sokak gösterisi düzenledi. Çin yanlıları ise yanıt olarak kendi mitinglerini yaptı.

· Ağustos 2014: Çin 2017'de 'serbest' seçimlerin düzenleneceğini açıkladı ancak sadece Pekin tarafından onaylanmış adayların seçimlere katılabileceğini söyledi. Hong Kong sokaklarında protestolar başladı.

· 22 Eylül 2014: Hong Kong'taki öğrenciler bir hafta boyunca okula gitmeyeceklerini ve sistemi boykot ettiklerini duyurdu.

İlgili haberler