D. Telegraph: Halep'teki kayıp babaanne bulundu

Telif hakkı reuters

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Suriye savaşı sırasında ailesinden ayrı düşen babaannenin, gazetenin çağrısı üzerine bulunduğunu ve ailesine kavuştuğunu yazdı.

Amira el-Baba adlı yaşlı kadının, bu yaza kadar Halep'te, muhaliflerin kontrolündeki bölgede, bombardıman sonucu yıkıntıya dönüşen evinde yaşadığı belirtildi.

Gazeteye göre hikaye şöyle gelişti:

Önce mülteci kampına sığınan el-Baba, kampa cihatçıların bombalı saldırısı üzerine evine geri döner.

Ön cephesi bombardıman nedeniyle tamamen yıkılan evinde, nohut yiyerek ve su içerek hayatta kalır. Neredeyse hayalet mahalleye dönüşen bölgede, yaşlı kadın ekmek kırıntılarıyla güvercinleri besler ve onlarla arkadaşlık eder.

El Baba tüm bunlar olurken, Almanya'da yaşayan oğlunun telefonunu ve ileitşim adresini kaybeder. Oğlu annesinin durumundan bihaber, annesine ulaşmaya çalışır.

Gazete Amira el-Baba'nın hikayesini bastıktan sonra haberi Alman okuyucusuna ulaştırır. Oğul Hasan Charrabe de, gazeteye "Yakın zamana kadar annemin öldüğünü sanıyordum. Haberinizi okuduğumda çok mutlu oldum" yazarak iletişime geçer.

'Avrupa'ya göçmen olarak gitmek imkansız'

O sırada yaşlı kadın Türk vatandaşı olan eltisinin ve yeğeninin yanında, Antalya'dadır. Fakat 65 yaşındaki babaannenin pasaportunu alması için Halep'e dönmesi, Suriye rejimi tarafından kontrol edilen bölgeye gitmesi gerekir. Dönüşte muhaliflerin elindeki Marea kasabasında kalır. Oğlu yaşlı kadını o kasabadan alır ve Türkiye'ye getirir.

Ancak 17 yıldır Almanya'da yaşayan ve Alman vatandaşı olan Charrabe'nin annesini mülteci olarak ülkeye getirme isteği reddedilir.

Gazete, Amira el-Baba gibi binlerce kişinin Avrupa'ya mülteci olma talebiyle başvurduğunu ancak sıkı kurallar nedeniyle neredeyse bu başvuruların neredeyse hiçbirinin kabul edilmediğini yazıyor.

Charrabe'nin annesini misafir olarak getirmek için ise maaşının yeterli olmadığı belirtiliyor. Ancak hükümet yetkilileri, 10 bin Euro depozito yatırması halinde, annesine vize verebileceklerini söylüyor.

Türkiye'deki 3 milyon Suriyeli göçmenden biri olan el-Baba ise, oğlunun yanına gideceği günü bekliyor. Türkiye'deki durumu sorulduğunda ise "Orada bomba altındaki günlerden sonra, burada olmak iyi. Ama polis bana git derse ne yaparım?" yanıtını veriyor.