İsrail erken seçime gidiyor

Telif hakkı AP

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, erken seçime gitme kararı aldı.

Koalisyon hükümeti içindeki muhalif seslerden Adalet Bakanı Tzipi Livni ve Maliye Bakanı Yair Lapid'i görevden alan Netanyahu, İsrail Parlamentosu Knesset'i mümkün olan en kısa sürede feshedeceğini açıkladı.

Netanyahu yazılı açıklamasında, "Son birkaç haftada Lapid ve Livni benim başında olduğumu hükümete sert eleştirilerde bulundu. Bakanların hükümetin politikalarını eleştirip başındaki isme saldırmalarına müsamaha göstermeyeceğim" dedi.

Erken seçimin ne zaman yapılacağı ise henüz bilinmiyor.

Ancak Netanyahu'nun Likud Partisi'nden kaynaklar, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptıkları açıklamada erken seçimin Mart ayında yapılabileceğini söyledi.

'Favori yine Likud'

İsrail'de son dönemde, koalisyonun en büyük ortağı Likud Partisi ile merkez sol Hatnua ve merkez sağ Yeş Atid Partisi arasında görüş ayrılığı yaşanıyordu.

Koalisyon hükümeti içinde tartışma yaratan konular arasında 2015 bütçesi, hayat pahalılığı, Filistinlilere yönelik politikalar, Arapları dışlamakla eleştirilen ve Yahudi devleti yasa tasarısı" olarak bilinen yeni vatandaşlık yasası vardı.

Ülkede normal şartlarda genel seçim Kasım 2017'de yapılacaktı.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin Pazar günü yayımladığı kamuoyu araştırması, Netanyahu'nun halk desteğinin azaldığını ancak seçime gidilmesi halinde Likud Partisi'nin yine de ilk sırada yer alacağını gösteriyordu.

İlgili haberler