Kerry: IŞİD'e önemli ölçüde zarar verdik

Telif hakkı reuters

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin liderliğindeki koalisyonun düzenlediği hava saldırıları ile Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) önemli ölçüde zarar verdiğini söyledi. Kerry bununla birlikte örgütü yenmenin yıllar alabileceğini belirtti.

60 ülkeden oluşan koalisyonun Brüksel'de NATO Genel Merkezi'ndeki toplantısında konuşan Kerry, koalisyonun gerektiği sürece birlikte hareket edeceğini vurguladı.

Kerry iki aydır devam eden saldırıların, IŞİD'in lider kadrosunu zayıflattığını, (örgütün) lojistik ve operasyonel kapasitelerine zarar verdiğini" söyledi.

Amerikalı bakan IŞİD'in hava saldırıları yüzünden "kuvvetlerini bir araya toplamakta, konvoylar halinde hareket etmekte ve planlı saldırılar düzenlemekte" zorlandığını belirtti.

Kerry "IŞİD'in büyük hiçbir birimi, gökyüzünden ne geleceği hakkında kaygılanmadan saldırganca ilerleyemiyor" dedi.

Irak Başbakanı da katılıyor

Koalisyon toplantısına, Irak Başbakanı Haydar El İbadi'nin yanı sıra çok sayıda Avrupa ve Arap ülkesinden dışişleri bakanları da katılıyor.

Toplantıda IŞİD'e karşı izlenecek en iyi askeri stratejinin ne olduğu, Irak ve Suriye'ye yabancı savaşçı akışının nasıl engellenebileceği tartışılıyor.

Koalisyona katılmayan Türkiye, üslerinin IŞİD'e yönelik hava saldırılarında kullanılmasından önce Suriye sınırında güvenli bir bölge oluşturulmasını istiyor. Bu konuda Washington ve Ankara arasında henüz görüş birliği sağlanmış değil.

Suriye ve Irak'ta IŞİD'e yönelik hava saldırılarının çoğu ABD tarafından gerçekleştiriliyor.

Öte yandan ABD daha önce koalisyona dahil olmayan İran'ın Irak'ta IŞİD'e karşı hava saldırısı düzenlediğini söylemiş, İran ise bunu reddetmişti.

Bununla birlikte Suriye'deki hava saldırılarına Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliği, Ürdün ve Bahreyn; Irak'taki saldırılara ise Avustralya, Belçika, İngiltere, Kanada, Danimarka, Fransa ve Hollanda da katılıyor.

İlgili haberler