Garner'ın ölümüne sebep olan polise federal soruşturma

Telif hakkı AFP

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, New York'ta Eric Garner adlı siyah bir genci boğazını sıkarak öldürmekle suçlanan beyaz polis hakkında federal soruşturma açılacağını açıkladı. Eric Holder, "bağımsız, eksiksiz, adil ve hızlı bir soruşturma" sözü verdi.

Daniel Pantaleo hakkındaki tüm delillerin gözden geçirileceğini öldüren vurgulayan Holder, "Tüm hayatlar değerlidir" dedi.

Bakanın açıklaması, jürinin polis memuru hakkında kovuşturmaya gerek olmadığını duyurmasının hemen ardından geldi.

Jürinin kararı ise New York'ta protesto edildi.

Aktivistler, hafta sonu başkent Washington'da protesto yürüyüşü düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Açıklamasında protestolara da değinen Holder, eylemlerin "barışçıl yöntemlerle yapılması" çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama ise "Bu ülkede herhangi birine yasalar çerçevesinde eşit davranılmıyorsa, bu bir sorundur. Ve Başkan olarak benim görevim de sorunun çözümüne yardımcı olmaktır" dedi.

'Nefes alamıyorum'

Eric Garner'ın gözaltına alınırken öldüğü görüntüler internette yayımlanmıştı. Görüntülerde Garner'ı gözaltına almak isteyen polis memurlarının onu yere yatırdığı görülüyor. Bu sırada polis memuru Pantaleo da, New York polisinin yasakladığı bir uygulama olmasına rağmen, kolunu Garner'ın boynuna doluyor.

Telif hakkı GETTY

Astım hastası Garner'ın görüntülerde birkaç defa "Nefes alamıyorum" dediği duyuluyor. Ancak Pantaleo, Garner'ın yüzünü yere bastırmaya devam ediyor. Ardından Garner'ın yerde yatan cansız bedeni görüntülere yansıyor.

New York adli tıp yetkilisi Garner'ın ölümüne "göğsüne yapılan baskının ve kelepçeleme sırasında yüzüstü yatırılmasının neden olduğunu" söylemişti.

Yetkili, astım ve kalp hastalığının da ölümü kolaylaştırdığını belirtmişti.

Video, ülke çapında öfke yaratmış ve sert bir şekilde eleştirilmişti.

Fakat görüntülerin jüri tarafından kanıt olarak kabul edilmediği öğrenildi.

Garner'ın eşi: Adalet aramakta kararlıyım

Ailenin avukatı Jonathon Moore, jürinin görüntüleri delil kabul etmemesini şaşkınlıkla karşıladığını söyledi.

Basın açıklaması yapan Eric Garner'ın eşi Esaw Garner, "Eşim için adalet aramakta kararlıyım. Çünkü o bu şekilde öldürülmemeliydi. Nefes aldığım sürece, sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğim" dedi.

Garner'ın kızı Erica Snipes ise BBC'ye yaptığı açıklamada "Söz konusu videoda bir insanın başka bir insana yapabileceği en korkunç şeyi görüyorsunuz. Bu kesinlikle doğru değil" diye konuştu.

Son takipsizlik kararı, ABD'nin Missouri eyaletindeki Ferguson kasabasında, silahsız siyah bir genci öldüren beyaz polis hakkındaki suçlamaların düşürülmesini izliyor.

Bu karar da ABD çapında protesto edilmişti.