Polise takipsizlik kararı ABD'lileri sokağa döktü

Telif hakkı reuters

ABD'nin New York kentinde Eric Garner'ın boğularak ölmesine sebep olan polis hakkındaki takipsizlik kararının ardından başta New York olmak üzere birçok şehirde göstericiler kararı protesto etti.

New York'ta emniyet müdürlüğünün yakınındaki Foley meydanında toplanan eylemciler, "Adalet istiyoruz" ve Garner'ın son sözleri olan "Nefes alamıyoruz" sloganları attı.

ABD'nin 'nefes alamayan' siyahları ne istiyor? Tıklayın

Kentte önceki gece de eylemler yapılmış, polis 83 kişiyi gözaltına almıştı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio bir basın toplantısı düzenleyerek, polis - toplum ilişkisinin değişmesi gerektiğini söyledi.

Blasio, toplumun "siyahların yaşam haklarının da beyazların yaşam hakkı kadar değerli olduğunu bilmesi gerektiğini" belirtti.

New York dışında California'dan Chicago'ya birçok eyalette de takipsizlik kararı protesto edildi. Göstericiler sokaklarda oturma eylemleri yaparak yolları trafiğe kapattı.

Birçok gösterici de Garner'ın bedenini yerde bırakıp ilkyardım müdahalesi yapmayan polisleri protesto için kaldırımlarda hareketsiz biçimde yattı.

Telif hakkı AFP

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, büyük jürinin takipsizlik kararı ardından 43 yaşındaki Garner'ı havasız bırakarak öldürmekle suçlanan beyaz polis hakkında federal soruşturma açılacağını açıklamış, "bağımsız, eksiksiz, adil ve hızlı bir soruşturma" sözü vermişti.

Garner'ın gözaltına alınırken öldüğünü yoldan geçen bir görgü tanığı görüntülemiş ve video internette yayımlanmıştı.

Görüntülerde Garner'ı gözaltına almak isteyen polis memurlarının onu yere yatırdığı görülüyor.

Bu sırada polis memuru Daniel Pantaleo da, New York polisinin yasakladığı bir uygulama olmasına rağmen, kolunu Garner'ın boynuna dolayıp sıkıyor.

Telif hakkı getty

Astım hastası Garner'ın görüntülerde birkaç defa "Nefes alamıyorum" dediği duyuluyor.

Ancak Pantaleo, Garner'ın boğazını sıkıp yüzünü yere bastırmaya devam ediyor. Garner'ın müdahale sırasında bilincini yitirdiği ve kaldırıldığı hastanede de hayatını kaybettiği belirtilmişti.

New York adli tıp yetkilisi Garner'ın ölümüne "boyuna yapılan baskının ve kelepçeleme sırasında yüzüstü yatırılmasının neden olduğunu" söylemişti.

Yetkili, astım ve kalp hastalığının da ölümü kolaylaştırdığını belirtmişti.

İlgili haberler