Şanlıurfa Valisi: Ceylanpınar'daki olay saldırı değil cinnet

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suriye sınırında nöbet tutan üç askerin ölümünün terör saldırısı sonucu olmadığını, askerlerden birinin cinnet geçirdiğini söyledi.

Gece saatlerinde yaşanan olayla ilgili olarak sabah saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyen vali, "Ceylanpınar'da Boztepe karakoluna bir buçuk kilometre mesafede sınır nöbeti tutuyorken üç askerden biri cinnet geçiriyor, diğer iki arkadaşını şehit düşürüyor ve akabinde kendisi intihar ediyor" dedi.

Hem askeri savcılığın hem Ceylanpınar savcılığının olayı tetkik ettiğini söyleyen Küçük, "Ulaştığımız deliller edindiğimiz bilgiler bu yönde bize açıklama getiriyor" diye konuştu.

Doğan Haber Ajansı (DHA) ise askerlerden birinin kız arkadaşı ile tartıştıktan sonra cinnet geçirdiğini ve nöbet değişimi sırasında ateş açtığını bildirdi.

Davutoğlu: Cinnet hali olduğu aşikar

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Polonya gezisi sırasında gazetecilere olayla ilgili bir açıklama yaptı.

Davutoğlu, "Tablo aydınlanmış görülüyor. Eldeki bütün bulgular bu askerlerimizden birinin yaptığı bir telefon görüşmesi sonrasında veya bir mesajlaşma sonrasında yaşadığı psikolojik bir gerilim sebebiyle ortaya çıkan bir tablo. Yani herhangi bir saldırı, terör ya da sınır ötesi bir saldırı şu anki verilere göre söz konusu değil. Bir cinnet hali olduğu aşikar" dedi.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında da, "Terör saldırısı değildir. Bir askerin iki arkadasını şehit edip intihar etmesidir" ifadesi yer aldı.

Özel tim operasyonu

NTVMSNBC haber sitesi, Şanlıurfa Valisi Küçük'ün dün gece her ihtimale karşı tedbir olarak 300 jandarma ve 150 özel harekat timinin operasyon başlattığını ancak ilerleyen saatlerde olayın intihar olduğu yönünde şüphelerinin kuvvetlendiğini söylediğini aktardı.

DHA TSİ ile 00.30 sıralarında Ceylanpınar'ın merkezine 15 kilometre mesafedeki Gökçayır Mahallesi yakınlarında meydana gelen olayın ilk önce Suriye'nin Telhanzir Köyü mevkisinden açılan ateş sonucunda gerçekleştiğini duyurmuştu.

Vali Küçük ise üç askerin hayatını kaybettiğini belirtmiş ancak açılan ateşin kaynağının Suriye tarafından gelip gelmediği de dahil olmak üzere araştırıldığını söylemişti.

Bölgede Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile Kürt Halk Savunma Birlikleri (YPG) arasındaki çatışmalar sürüyor.

İlgili haberler