Fuat Avni iddiaları İngiliz basınında

Telif hakkı v

Twitter'de dün Fuat Avni hesabından dile getirilen Cemaat operasyonu iddiaları, bu sabahki Independent gazetesinde yer aldı.

Gazete "Türk cumhurbaşkanını eleştirenler gözaltıyla karşı karşıya" başlıklı haberinde, "hükümette bir yetkili olduğu düşünülen" diye tanımladığı Fuat Avni hesabından atılan mesajları aktarıyor.

Aralarında 147 gazetecinin de bulunduğu 400 kişinin gözaltına alınacağı iddialarına yer veren Independent gazetesinde Fuat Avni için şu ifadeler kullanılıyor:

"Fuat Avni'nin tweetleri yetkililer ve Erdoğan karşıtları tarafından ciddiye alınıyor. İfşaatçının hükümetin içinden biri olduğu düşünülüyor. Polisin geçen yıl 17 Aralık'ta başlattığı Türkiye siyasetini sarsan operasyonundan sonra güvenilir tahminler yaptı."

'17 Aralık'ın rövanşı'

Independent muhabiri Emily Casswell'in İstanbul mahreçli yazısında, 17 Aralık süreciyle ilgili kısa bir hatırlatma da var.

Bakan çocukları ve işadamları dahil yapılan tutuklamalar ve zamanın başbakanı Erdoğan ile oğlu Bilal arasında geçtiği öne sürülen telefon dinlemeleri aktarılıyor.

Fuat Avni'nin, bugün yapılacağını öne sürdüğü operasyonların 17 Aralık skandalının rövanşı olduğunu yazdığı da kaydediliyor.

Erdoğan'ın ve ailesinin de adının karıştığı bu yolsuzluk iddialarının, hükümet tarafından 'darbe teşebbüsü' olarak nitelendirildiğini aktaran gazete, sabaha karşı İstanbul, Ankara ve Malatya'da baskınlar yapılabileceği ve Fethullah Gülen'in Hizmet hareketine bağlı Zaman ve Today's Zaman gazetelerinin yetkililerinin de gözaltı listesinde bulunduğu iddialarını paylaşıyor.

İlgili haberler