Avustralya'da rehine krizi kanlı bitti

Telif hakkı Getty
Image caption İki rehinenin kafeden kaçarak polislerin beklediği yere sığındığı görüldü.

Avustralya'nın Sidney'de kentinde polis, İranlı bir mültecinin yaklaşık 16 saat boyunca çok sayıda kişiyi rehin tuttuğu kafeye operasyon düzenledi. Polis yetkilileri rehine krizinin sona erdiğini açıklarken; Avustralya medyası operasyon sırasında eylemci dahil iki kişinin öldüğünü, üç kişinin de ağır yaralandığını bildirdi.

Televizyon kameralarından naklen yayınlanan müdahale önce yerel saatle sabaha karşı bir kaç patlama sonra çok sayıda rehinenin koşarak dışarı çıkışıyla başladı. Daha sonra silah sesleri duyuldu.

Daha sonra bazı polislerin ve sağlık görevlilerinin binaya koştukları görüldü.

Rehinelerin bazıların dışarı çıkarıldıkları, bazılarının ise sedyeyle taşındıkları gözlendi.

Daha önceki saatlerde kafeyi basan kişinin 49 yaşındaki İranlı mülteci Man Harun Monis olduğu açıklanmıştı.

'Örgüt üyesi değil'

Telif hakkı EPA

Avustralya'nın siyasi iltica hakkı verdiği Munis'i eski avukatı onu "bir örgüte bağlı olmayan, yalnız hareket eden biri" olarak tanımladı.

Polisin verdiği bilgilere göre Monis daha önce şiddet içeren bazı suçlara karıştığı için halen yargılanıyordu ve kefaletle tahliye edilmişti.

Monis'in ayrıca başka ülkelerde görev yaparken ölen Avustralya askerlerinin anne-babalarına hakaret içeren mektuplar yazma suçundan mahkumiyeti bulunduğu açıklanmıştı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Gündüz saatlerinde rehinelerin tutulduğu kafenin camında kısa bir süre üzerinde Arapça yazılar olan siyah bir bayrak görülmüştü.

Bayrağın üzerinde Kelime-i Şehadet'in yazılı olduğu bildirilmişti.

Sidney'in kalabalık finans merkezindeki Martin Place'deki Lindt adlı kafede tam olarak kaç kişinin rehin tutulduğu bilinmiyordu.

İlgili haberler