Çarşı sanığı: Darbeye gücümüz olsa Beşiktaş'ı şampiyon yapardık

Telif hakkı bbc

Aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı'nın mensuplarının da bulunduğu 35 kişi hakkında geçen yılki Gezi protestoları üzerine açılan davanın ilk duruşması başladı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görülen duruşmada Hürriyet gazetesine göre hakimin ''Darbe yapmaya çalıştınız mı?'' sorusuna sanıklardan Cem Yakışkan, ''Darbe yapacak gücümüz olsa Beşiktaş'ı şampiyon yapardık'' cevabını verdi.

Gazete, sanıkların kimlik tespitinin yapıldığını, iddianamenin ilk üç sayfasının okunduğunu, suçlamalar bölümü okunurken salonda gülüşmelerin yaşandığını aktardı.

35 tutuksuz sanığın hazır bulunduğu duruşmada, sanıklardan Yakışkan "1980'de darbe gördüm ben. Ne demek olduğunu biliyorum. Bizim darbe ile siyasetle işimiz yok. Çarşı'yı terör ve suç örgütü olarak göstermek en hafif ifadeyle haksızlıktır. Çarşı bir simgedir, korunması gereken bir değerdir. Çarşı her türlü hukuka, aykırılığa dolayısıyla darbeye de karşıdır'' diye konuştu.

Kalabalık salona sığmadı

Duruşma başlamadan önce salonun küçüklüğü nedeniyle mahkeme heyeti ile avukatlar arasında tartışma yaşandı. Sonunda duruşma büyük salona taşındı.

Hürriyet gazetesi adliye koridorlarında da izdiham yaşandığını, duruşma aralarında koridorda bekleyen grubun marşlar söylediğini, bazı sanık ve avukatların Beşiktaş forması giyip atkı taktıklarını aktardı.

Beşiktaş yönetiminden kimse yok

Çağlayan'daki Adalet Sarayı önünde de yüzlerce kişi, yargılananlara destek vermek amacıyla toplandı.

Destek verenlerin arasında Çarşı grubunun yanı sıra diğer takımların formalarını giyenlerin bulunması dikkat çekti.

Radikal gazetesi ise duruşmaya Beşiktaş yönetiminden kimsenin gelmediğini aktardı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Duruşmayı izlemeye gelenler arasında Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Umut Oran ve Veli Ağbaba ile ressam Bedri Baykam da vardı.

Gezi olayları sırasında ekmek almaya giderken gaz fişeğinin isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan da yargılananlara destek için duruşmaya katıldı.

Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de ilk kez bir taraftar grubu "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen engellemek" iddiasıyla hakim karşısında.

Davada tutuklu sanık bulunmuyor.

İddianamede grubun, "eş güdümlü olarak Ankara ve İstanbul'daki Başbakanlık ofisini ele geçirerek, yabancı basın organlarına da ülkedeki zaafiyet görünümü görüntüleri servis etmek sureti ile dış destek de alarak amaçlarına ulaşmaya çalıştıkları" söyleniyor.

Telif hakkı bbc

İlk duruşma öncesinde bir açıklama yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb "Beşiktaş futbol takımı taraftarlarını protestolara katıldıkları için devlet düşmanı olarak yargılamak gülünç bir parodiden öteye geçemez" dedi.

Sinclair-Webb, iddianamenin darbe girişimine işaret eden herhangi bir delil içermediğini vurgulayarak, "Bu insanlar duruşma salonuna hiç girmemeliydi" diye konuştu.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

Sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.

Dokuz polis ise davada müşteki sıfatıyla yer alıyor.

Çarşı grubu iddianamenin mahkemeye sunulmasının ardından Eylül ayında yaptığı açıklama ile iddiaları reddetmiş, “Darbelere, anti demokratik teokrasilere karşı olan bizler bugün bu sıfatlarla yan yana getirilmeye çalışılıyorsak bu bir trajedi değil komedidir" demişti.

Çarşı grubunun liderlerinden Cem Yakışkan ise aynı gün BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada ve "Biz daha Beşiktaş'ta başkanı deviremiyoruz. Ne darbesi? Biz muhalefete de muhalifiz. Biz onları da beğenmiyoruz. Haksızlığı babam yapsın, babama da muhalifiz. Biz vicdanımıza göre hareket eden bir taraftar grubuyuz. Nerede bir haksızlık varsa ona tepkimizi gösteririz" diye konuşmuştu.

İlgili haberler