Dumanlı ve Karaca'ya 'terör örgütü üyeliği' suçlaması

Telif hakkı REUTERS

14 Aralık operasyonunda gözaltına alınanlardan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, "silahlı terör örgütüne üye olmakla" suçlandı.

Ekrem Dumanlı'nın avukatı Gazi Tanır, adliye çıkışında yaptığı açıklamada "Suçlama TCK’nın 314/2 maddesinden. Yani silahlı terör örgütüne üye olmak. Bunun haricinde iftira ve hürriyeti tahdit suçlarından mahkemeye sevk edilmişti. Bu suçlarla ilgili ifade verdi kendisi" dedi.

Gazi Tanır, Dumanlı'nın suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Dumanlı'nın avukatı Tanır, suçlamalara dair maddi delillerin ne olduğunu sorduklarını, yanıt olarak kendilerine "Gazetede yayınlanan iki köşe yazısı ve Hocaefendi'nin (Fethullah Gülen) bir sohbetinin bir metninin gazetenin üçüncü sayfasında yayınlanması" bilgisinin verildiğini söyledi.

Zaman gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre Dumanlı ifadesinde "Hocaefendi'nin konuşması Zaman'da yayınlandığı gibi, Vatan gazetesinde de hatta daha geniş olarak yayınlanmış. Hürriyet'te de yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök de yayınlamış" dedi.

'Müvekkilim tutuklanacak'

Samanyolu Grup Başkanı Hidayet Karaca'nın avukatı Fikret Duran ise "Hiç kimsenin tereddütü olmasın, bugün buradan tutuklama çıkacak. Müvekkilim Hidayet Karaca tutuklanacak" dedi.

Fikret Duran, "Bir kurgu yapılmış, hikaye yazılmış ve kumpas kurulmuş. Önce medya, istihbarat kaynaklarına dayandırılarak haberleştiriliyor, akabinde özel kurulmuş ekibin operasyonları geliyor" diye konuştu.

14 Aralık operasyonununda gözaltına alınan 30 kişiden 16'sı Adliye'ye sevk edildi. Bu kişilerden aralarında Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca'nın da olduğu 12'sinin tutuklanmaları istendi.

İlgili haberler