Putin: Türk ortaklarımızı reddedemezdik

Telif hakkı AFP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2014 yılını değerlendirdiği basın toplantısında ülkesinin Türkiye'yle ilişkilerine de değindi. Putin, "Türk ortaklarımız Mavi Akım'dan gaz akışının artırılmasını talep etti. Onları reddedemezdik" dedi.

Putin üç saatten uzun süren basın toplantısında, Türkiye'nin Yunanistan sınırında gaz dağıtım tesisinin kurulmasının ise kendilerine değil Avrupa Birliği'ne bağlı olduğunu söyledi.

Rusya lideri, "Eğer Avrupa güvenli, istikrarlı bir gaz akışı istiyorsa, oradan alabilir. Şunun bilinmesini isterim: Rusya'dan daha ucuz ve güvenli bir gaz tedarikçisi yok" diye konuştu.

Türkiye ve Rusya'nın birçok ortak bölgesel çıkarı olduğunu söyleyen Putin, Kıbrıs konusunda ise dengeli bir tavır almaya çalıştıklarını söyleyerek, "Taraflar kendi aralarında anlaşmalı" dedi.

Rusya'nın Sesi'ne göre Putin, Türkiye'nin Rusya üzerindeki yaptırımlara destek vermeyeceği konusunda hiç şüphe duymadığını ifade etti. "Erdoğan sağlam bir adam" diyen Putin, kendisinin bazı işbirliği konularında açıklama yapmamayı önerdiğini, Erdoğan'ın bunu reddederek "Saklayacak birşeyimiz yok" dediğini aktardı

'Sıkıntıları aşmak iki yıl sürebilir'

Putin, ülkesinin ekonomik sıkıntılarının ise "dış faktörlerden" kaynaklandığını ve bu sıkıntıları aşmalarının iki yıl sürebileceğini belirtti.

Rusya'nın düşük petrol fiyatlarına uyum sağlayabileceğini de ifade eden Putin, Rus Rublesi'ndeki yükselişin kaçınılmaz olduğunu, hükümetin ve Merkez Bankası'nın bu noktada gereken tüm önlemleri aldığını vurguladı.

Rusya lideri, "Ekonomi büyüyecek ve mevcut sıkıntılar aşılacak" dedi ve bu durumun ekonominin çeşitlendirilmesi için fırsat olarak kullanılması gerektiğini söyledi.

'Yaptırımların payı var'

Vladimir Putin, yaşadıkları ekonomik sıkıntıların "yüzde 25-30 oranında" Ukrayna'da yaşanan kriz nedeni ile Batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlardan kaynaklandığını da kaydetti.

NATO'yu "Yeni bir Berlin Duvarı inşa etmekle" suçlayan Putin, ülkesinin amacının Ukrayna'da siyasi birliği yeniden sağlamak olduğunu vurguladı.

Putin Rusya'nın ne yaparsa yapsın her zaman eleştiri ve muhalefetle karşılaştığını söyleyerek, Ukrayna'daki krizin siyasi yöntemlerle çözümü için arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Putin'in toplantısı sırasında Almanya Parlamentosu'nda konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Rusya'nın Avrupa Birliği ile Ukrayna konusunda diyaloğa girmeyi reddetmeyi sürdürmesi halinde yaptırımların "kaçınılmaz" olduğunu söyledi.

İlgili haberler