HDP'li Önder: Çözüm sürecinde krizi geride bıraktık

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşen HDP heyetinden İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecinde sıkıntıların aşıldığını ve yeni bir aşamaya girildiğini söyledi. Önder, "Krizi geride bıraktığımızı söylemek istiyoruz" dedi.

Akdoğan da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Süreç güçlü bir siyasi irade ve kararlılıkla sürüyor. Nihai sonuca ulaşmak için güven ve iyi niyet temelinde görüşmeler hız kazanmış durumda" ifadelerini kullandı.

Sırrı Süreyya Önder ise görüşme ile ilgili olarak HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan'la birlikte gazetecilere bir açıklama yaptı.

Önder, "Bu aşamadan sonra çözüm süreci kapsamında bunun ilgi alanına bununla bağlantılı olarak ele alınabilecek ne gerekiyorsa bu meselelerin suretle sayın Öcalan'ın katkılarıyla ve onun başlattığı çizginin devamı olarak ağırlıklı olarak İmralı'da olmak üzere yeni bir sürece girdiğimizi söylemek istiyoruz. Üzerinde konuşacağımız şeyler ve izleyeceğimiz yöntem hakkında mutabakat oluşturduk. Özerklik bu toprakların yabancısı olduğu bir şey değil" diyerek, görüşmelerin gidişi hakkında ipuçları verdi.

Yöntem hakkında mutabakat

"Elimizde belli mutabakatlar oluştu" diyen Önder, "Bu bütün meselelerin halledildiği anlamına gelmiyor. Fakat şu anlama gelebiliyor. Artık süreçte diyalog kanallarının kapanmaması ve ilk defa hangi başlıkları tartışarak ve hangi yöntemi kullanarak ilerleyeceğimiz anlamında elimizde belli mutabakatlar oluştu. Parti yetkili kurullarımızla da tüm bu süreci değerlendirdikten sonra İmralı'ya geçeceğiz. KCK yetkilileri ile de meseleyi görüşeceğiz. Daha sonra bu görüşmeler daha derinlikli, nitelikli, daha sonuca doğru ilerleyecektir diye ümit etmekteyiz" ifadelerini kullandı.

'Bu meseleyi çözeceğiz'

Çözüm sürecinin en kısa sürede sonuca ulaşması noktasında hükümet ile mutabık olduklarını belirten Önder, "Süre uzadıkça saldırılara, yanlış anlamalara, hırpalanmalara da açık bir vaziyete geliyor. Ayın 3'ü, 5'i gibi kavramlar bizden duymayacaksınız. Çok seri bir görüşme ve çalışma trafiği başlayacak. Mümkün olan en kısa sürede yarın olabilecek şeyi bugün yapmak" diye konuştu.

"Yeni süreçten kastettiğiniz nedir?" soruları üzerine Önder şu yanıtı verdi:

"Tane tane söylemek gerekirse, biz bu meseleyi çözeceğiz. Biz yeni bir cumhuriyeti oluşturan iradeden birisiyiz. Herkesin de dahil olmasını istiyoruz. Ancak müşterek barışımız geleceğimiz ancak böyle oluşur. Her şey güllük gülistanlık değil. Müzakere dediğimiz şey de birbirinden farklı düşünen insanların bir anlayış birliğine varma, mutabakat zeminini genişletme çabasıdır. Bu mesele bugüne kadar savaştan nemalanan savaşı bir varoluş biçimi haline getiren, nefret, ırkçı söylemler üzerinden siyasetini inşa eden siyasetler, bunu süratle bir bölünme paranoyası olarak algılatmaya çalışıyorlar. Kavramları daha dikkatli kullanamaya çalışıyoruz. Açıkçası meselenin özüyle daha çok ilgiliyiz."

Öcalan'ın metni

PKK'nin cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan'ın bir süre önce açıkladığı madde madde öneriler konusunda mutabakat olup olmadığı sorulduğunda Önder, "Mutabakata vardık demedim, düzeltelim. Üzerinde konuşacağımız şeyler ve izleyeceğimiz yöntem hakkında mutabakat oluşturduk. Ortaklaşmalar gerçekleştikçe belki ortak açıklamalarla kamuoyunu bilgilendireceğiz" dedi.

Leyla Zana da Kandil'e gidecek

Çözüm süreci konusunda kamuoyuyla daha açık bir iletişim içinde olup olunmayacağı yolundaki bir soruya Önder, "Karartmayı reddediyoruz. Biz halktan, halklardan hiçbir şey saklanamaması gerektiği düşüncesindeyiz. İmralı ziyareti meselesine gelince, İmralı trafiği başladıktan sonra kamuoyuna yansımayan gidiş gelişler de oldu. Bundan sonra da olur. Bu bilgilendirme artık biraz netice aldıkça, sürecin ruhuna hizmet edecek şekilde yapılacak" yanıtını verdi.

"Leyla Zana'nın da İmralı'ya gideceği yazıldı. Hatip Bey gitti, Leyla Hanımı da görecek miyiz?" şeklindeki sorulara ise Önder'in yanıtı şu oldu:

"Evet. Şimdi Leyla Hanımla beraber Kandil'e gideceğiz."

İlgili haberler