İspanya Prensesi vergi kaçakçılığından yargılanacak

Telif hakkı AFP

İspanya Kralı Altıncı Felipe'nin kız kardeşi Prenses Cristina, kocasının iş bağlantıları aracılığıyla 'vergi kaçırdığı ve kamu fonlarını amacının dışında kullandığı' iddiasıyla yargılanacak. İspanya'da ilk defa bir Kraliyet ailesi mensubu yargıç karşısına çıkacak.

Prenses Cristina ile evli olan Palma Dükü Inaki Urdangarin, eski iş ortağıyla beraber 'kamu fonlarını zimmetine geçirmekle' suçlanıyor.

Cristina da, kocasıyla ortağı olduğu Aizoon şirketi aracılığıyla 'haksız kazanç sağlanmasında sivil sorumluluğu olduğu' suçlaması yöneltiliyor.

Çift ise yasalara aykırı davrandıkları yönündeki suçlamalarını reddediyor.

Urdangarin'in idaresinde Noos Enstitüsü'nün yaklaşık 5 milyon 600 bin euroluk kamu parasını kaçırdığı iddia ediliyor.

İddialar kurumun 2007-2008 yılları arasındaki bağlantılarıyla ilgili. İspanyol Kraliyet Ailesi'ni uzun yıllar gölgeleyen yolsuzluk iddiaları hakkında 2010 yılında soruşturma açılmıştı.

İlk duruşmanın tarihi ise henüz bilinmiyor.

'Sekiz yıl hapis cezası verilsin'

Urdangarin ve eski ortağı Diego Torres'in Noos Ensitüsü'nü, Valencia ve Balear Adaları yerel yönetimleri için çok yüksek meblağlara etkinlikler düzenlemek için kullandıkları öne sürülüyor.

Telif hakkı AFP

Prenses Cristina'nın, diğer 16 şüpheliyle beraber sanık sandalyesine oturması bekleniyor. Prenses Critina'nın kocasıyla beraber ortağı olduğu Aizoon şirketi aracılığıyla 'haksız kazanç sağlandığı' iddia ediliyor.

İddialarla ilgili hukuk davası açan İspanya'nın aşırı sağcı sendikalarından Manos Limpias (Temiz Eller), Prenses Cristina'nın 8, kocası Urdangarin'in ise 26 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılması gerektiğini savunuyor.

Tahtın altıncı varisi olan Prenses Cristina, profesyonel hentbol oyuncusu Inaki Urdangarin ile 1997 yılında evlendi.

İspanya'da Kraliyet ailesine yönelik eleştiriler ise son yıllarda artmış durumda.

Yolsuzluk skandalının patlak verdiği dönemde av seyahatlerine çıktığı için medyada sıkça eleştirilen eski İspanya Kralı Juan Carlos, 18 Haziran'da tahtını oğlu Prens Felipe'ye bırakmıştı.

İlgili haberler