Fransa'da güvenlik alarmı

Telif hakkı Reuters

Fransa'da hükümet, son dört günde üç ayrı kentte düzenlenen ve 20'den fazla kişinin yaralandığı saldırıların ardından Noel tatili boyunca ülke çapında yeni güvenlik önlemleri alıyor.

Başbakan Manuel Valls, sokaklarda devriye gezen polislerin sayısının artırılacağını açıkladı.

Valls ayrıca Noel tatili döneminde ülke genelinde 300 kadar askerin güvenlik birimlerine destek vereceğini söyledi.

Devriye ekipleri şehir merkezlerinde garlar, istasyonlar ve ulaşım araçlarında görev yapacak.

Başbakan Valls, Fransa'nın "bir terör tehdidiyle" karşı karşıya olduğunu ve benzer saldırılar düzenlenebileceğini belirtti. Valls bununla birlikte Cumartesi gününden bu yana düzenlenen üç saldırı arasında bir bağlantı olmadığının da altını çizdi.

'İhtiyatlı olun'

"Bu olayları hafife almıyoruz" diyen Valls, saldırılara verilecek en doğru tepkinin "huzur içinde yaşamak" olduğunu kaydetti, tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurguladı.

Valls, halkın kaygılarını da anladığını belirterek, "ihtiyatlı olunması" çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da son saldırı üzerine kabineyi olağanüstü toplantıya çağırmış, halktan paniğe kapılmamasını istemişti.

BBC Paris muhabiri Hugh Schofield ise Fransız yetkililerin saldırıların birbiriyle bağlantılı olmadığı kanısında olmalarına karşın, ülkede birçok kişinin "Saldırılar birbirinden mi esinleniyor?" diye sorduğunu aktardı.

Son saldırı Noel pazarında

Son olarak dün akşam Nantes kentinde bir minibüs Noel pazarında alışveriş yapan halkın üzerine sürülmüş, 10 kişi yaralanmıştı. Yaralıların biri kaldığı hastanede hayatını kaybetti.

Telif hakkı AFP

Minibüsün şoförünün aracı Noel için kurulan pazarda sıcak şarap satan bir tezgahın üzerine sürdüğü, ardından da kendisini bıçakladığı bildirilmişti.

Pazar günü Dijon'da da bir sürücü tekbir getirerek aracını yayaların üzerine sürmüş ve bu saldırı sonucu da 13 kişi yaralanmıştı.

Cumartesi günü de yine üç polise bıçakla saldıran bir kişi ise vurularak öldürülmüştü.

İlgili haberler