IŞİD: Suriye'de koalisyon uçağını düşürdük

Telif hakkı RAQQA MEDIA CENTER

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kenti yakınlarında, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir savaş uçağını ısı güdümlü füze ile düşürdüğünü duyurdu. IŞİD militanları uçağın Ürdünlü pilotunu esir aldı.

Ürdün, 26 yaşındaki pilot Muaz Safi El-Kesasibe'nin IŞİD militanlarının elinde olduğunu doğruladı.

Yapılan açıklamada, "Suriye'de koalisyonun hava operasyonunda görev alan pilotlarından birinin kaçırıldığı ve pilotun güvenliğinden IŞİD'in sorumlu olduğu" belirtildi.

IŞİD'in ilk kez koalisyon güçlerine ait bir uçağı düşürdüğü bildiriliyor.

Örgütün Rakka'daki kolu ise bazı cihatçı internet sitelerinde pilota ait olduğu öne sürülen fotoğrafları yayımladı.

Telif hakkı RAQQA MEDIA CENTER

Fotoğrafta Muaz Safi El-Kesasibe bir militan tarafından tutularak götürülüyor. Etraflarındaki militanların da silahlı ve yüzlerinin örtülü olduğu görülüyor.

Ayrıca göle düşen pilot El-Kesasibe'nin militanlar tarafından çıkarıldığı, ayakta durabildiği ancak ağzından kan geldiği anlaşılıyor.

Altı yıldır Ürdün Kraliyet Hava Güçleri'nde pilot olan Teğmen El-Kesasibe'nin babası ise IŞİD militanlarına çağrıda bulunarak, "Allah kalbinize acıma duygusu versin, oğlumu serbest bırakın" dedi.

IŞİD'in hava savunma kapasitesi ne kadar?

BBC savunma muhabiri Jonathan Marcus ise halen Ürdün uçağının motorunda bir sorun ya da başka bir teknik arıza mı yaşandığının, yoksa uçağın IŞİD tarafından mı düşürüldüğünün kesin olarak bilinmediğini aktardı.

Jonathan Marcus, "IŞİD'in bugüne kadar kısıtlı bir hava savunma kapasitesi olduğu tahmin ediliyordu. IŞİD'in daha önce Irak ve Suriye'ye ait uçakları ve helikopterleri düşürmüştü. Ayrıca IŞİD'in Suriye ordusuna ait bazı üsleri ele geçirdiğini biliyoruz. Ancak IŞİD militanları, ele geçirdikleri, ileri teknolojiye dayalı Sovyet veya Rus yapımı füzesavarları kullanabilirler mi, bu bilinmiyor" diyor.

Telif hakkı BBC World Service

ABD'den açıklama yok

ABD henüz olayla ilgili bir açıklama yapmadı.

Lübnan'daki BBC muhabiri Jim Muir ise son gelişmeler sonrası, koalisyondaki ülkelerin "militanların silah gücü" ve "koalisyon uçaklarının alacağı tedbirler" konusunda endişelenebileceğini aktardı. Muir'e göre bu durumda Arap ülkelerinin operasyonda yer alma konusundaki hevesi kırılabilir.

Suriye'de Eylül ayından bu yana IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenleniyor.

Koalisyonun hava saldırılarına, Ürdün dahil dört Arap ülkesi de katılıyor.

İlgili haberler