Türk kazazede: Yanan feribotta can pazarı yaşanıyordu

Telif hakkı AFP

Toplam 478 kişiyle Yunanistan'dan İtalya'ya giderken dün sabah çıkan yangın sebebiyle tahliye edilen "Norman Atlantic" adlı feribottan kurtarılan Türk yolculardan Aylin Akamaç, yaşadıklarını BBC Türkçe'ye anlattı. Aylin Akamaç, feribotta bir "yaşam savaşı verildiğini" söyledi.

Dün gece yarısı İtalya'nın Brindisi kentine getirilen 53 yaşındaki Aylin Akamaç, eşi Barbaros Akamaç ile birlikte yılbaşında İtalya turu yapmak üzere yola çıktıklarını belirtti.

Aylin Akamaç, feribot Yunanistan'dan ayrıldıktan sonra gece geç saatlerde yanık kokusu alınca yangın çıktığını anladıklarını kaydetti.

Brindisi'de konuk edildikleri otelde telefonla görüştüğümüz Akamaç, o andan sonra yaşadıklarını şöyle aktardı:

"Çok üzücü ve zor saatlerdi. Can pazarı yaşanıyordu. Herkes güverteye koşuyordu. Çocuklar ve kadınlar için filikalar vardı ama kalabalık ve panik yüzünden filikalara ulaşamadık."

Akamaç, "Etraftaki diğer gemiler yangını söndürmek için su püskürtürken bizi de ıslattı, defalarca kayıp düştük. Hava koşulları da çok kötüydü" diye konuştu.

'Saatlerce bekledik'

Feribottaki yangın nedeniyle çıkan dumandan zarar gördüklerini, boğazlarının yanmaya başladığını anlatan Akamaç, bu sırada eşyalarının da yandığını kaydetti.

Telif hakkı AP. Italian Navy

Akamaç, feribotta anonsların ne şekilde yapıldığı ve tahliye organizasyonunun nasıl yöneltildiğini ise panik ve ilk anlardaki uyku hali nedeniyle hatırlayamadığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Kurtarma operasyonu çok uzun sürdü. Saatlerce bekledik. Yardım için gelen diğer gemiler de herhalde hava koşulları yüzünden feribota yaklaşamadı."

Dün gece yarısı helikopterle kurtarılarak İtalya'nın Brindisi kentine getirilen Aylin Akamaç, eşininse daha sonra feribottan kurtarıldığını öğrendiğini söyledi. Akamaç, eşi Barbaros Akamaç'ın da ilerleyen saatlerde İtalya'ya getirilmesini beklediğini anlattı.

'Zeytinyağı tankeri patladı' söylentisi

Türk kazazede ayrıca, feribottaki yangının çıkış nedeniyle ilgili söylentiler de duyduklarını belirterek, "Garajdaki bir zeytinyağı tankerinde patlama olduğunu, yangının buradan çıktığını söylüyorlardı" dedi.

Telif hakkı AFP

Yılbaşı tatili planlarının üzücü bir şekilde sonlandığını vurgulayan Aylin Akamaç, eşinin de İtalya'ya getirilmesinin ardından Türkiye'ye dönmeyi istediğini söyledi.

Akamaç, kendilerini Brindisi'de karşılayan Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği yetkililerinin her detayla ilgilendiğini ve kendilerine yardımcı olduğunu da aktardı.

Feribotta 422 yolcu ve 56 mürettebat vardı. Yangın sonrası arama-kurtarma çalışmaları bugün tamamlandı.

Son olarak, denizden üç kişinin daha cesetlerinin çıkarılmasıyla yangında ölenlerin sayısı sekize yükseldi.

İlgili haberler