17-25 Aralık savcıları görevden uzaklaştırıldı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 17-25 Aralık operasyonlarının savcılarından Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'i, haklarındaki soruşturma tamamlanana dek görevden uzaklaştırdı.

Haklarındaki soruşturmanın tamamlanmasının ardından ise bu kişilerin meslekten ihraç edilip edilmeyeceklerine karar verilecek.

Kararın akabinde Zekeriya Öz Twitter hesabından, altında şair Necip Fazıl Kısakürek'in adının bulunduğu bir dize paylaştı, ardından da çeşitli yorumlar yaptı.

Zekeriya Öz'ün ilk Twitter mesajında "Bir nar ağacı var bir de dar ağacı Namerde nar düştü yiğide dar ağacı' Necip Fazıl Kısakürek" yazıyor.

Öz: Sürülmem bir şereftir

Öz'ün daha sonraki mesajlarında ise şu yorumlar yer alıyor:

"Milletimin hakkını hırsıza yolsuza yedirmediğim için verdiğim mücadele sonucunda sürülmem ve görevden alınmam büyük bir şereftir."

"Allahıma sonsuz şükür ve hamdolsun yolsuzun hırsızın yanında olmadığım şahsıma zarar gelecek diye hırsızlığa kanunsuzluğa boyun eğmedim için."

Muammer Akkaş ise, kararla ilgili "Ne söylenebilir ki. Aslında söylenecek bir şey de yok. Bir yıldır miting meydanlarında söylenen sözler yavaş yavaş gerçekleşiyor. Son bir yıldır yaşadığımız her şey hazin. Her şeyimiz yanlış. Çok yorulduk" yorumunu yaptı.

Hurriyet.com.tr'ye konuşan savcı Akkaş "Daha önce bu konuda dilekçe vermiştim. Müfettişlerin tarafsızlığını yitirdiğini, deliller toplamadıkları yönünde dilekçe vermiştim" dedi.

HSYK 2. Dairesi'nden görevden alma kararları çıkarken, HSYK 3. Dairesi de Ergenekon davası hakimi Hüsnü Çalmuk ve eski Ankara Başsavcı Vekili Şadan Sakınan hakkında soruşturma kararı aldı.

Atalay: Beklenen bir gelişme

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay ise düzenlediği basın toplantısında kendisine bu kararla ilgili sorulan bir soruya şu yanıtı verdi:

"Zaten yargıda böyle bir gelişme bekleniyordu. Emniyet içinde yargı içinde gelişmeler oldukça o tür dosyalara ulaşmak daha da kolaylaşıyor. Ben basında yer alan o vahim durumu hiç yadırgamıyorum. Duyduğumuz gördüğümüz o kadar şey oldu ki inşallah hepsi açığa çıksın, sorumlular ile ilgili de işlem yapılsın."

HSYK 3. Dairesi 17-25 Aralık soruşturmalarının savcılarıyla ilgili olarak soruşturma izni kararı almıştı. Bu karar, HSYK Başkanı da olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından onaylanmıştı.

Savcılar hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında HSYK Başmüfettişi Ömer Kara, "Kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar verdikleri" iddiasıyla rapor hazırlamıştı.

Kara; Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in meslekten ihraç edilmelerini istemiş, Ali Güngör'e ise yer değiştirme cezası verilmesini talep etmişti.

İlgili haberler