Gazeteci Sedef Kabaş serbest bırakıldı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

17 Aralık soruşturmasıyla ilgili attığı bir tweet nedeniyle gözaltına alınan gazeteci ve televizyon spikeri Sedef Kabaş, ifadesi sonrası sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrole gerek duyulmadan serbest bırakıldı.

Haberi, Kabaş'ın avukatı Hasan Kılıç Twitter hesabından duyurdu.

Evine yapılan baskında gözaltına alınan Kabaş, Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından İstanbul Adliye Sarayı'na götürülmüştü. Adliye'de, gazetecilerin "Neden gözaltına alındınız?" sorusuna, "17 Aralık süreciyle ilgili attığım bir tweet. Soruşturmanın kapatılmaması gerektiğine inandığımı söyledim" yanıtını verdi.

Radikal.com.tr internet sitesi, Kabaş'ın gözaltına alınmasının nedeninin "17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı veren hâkimin ismini unutmayın" tweeti olduğunu yazdı.

Evinde yapılan aramada Kabaş'ın iPad'ine, bilgisayarına ve cep telefonuna el kondu.

Kabaş'ın avukatı Hasan Kılıç BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, bunun "doğru bir prosedür olmadığını" söyledi.

Avukat Kılıç CNN Türk Televizyonu'na yaptığı açıklamada da, "Bu tip uygulamalar kişiler üzerinde otosansür olarak yansır...Bu tarz işlemler ifade özgürlüğünü engeller, çekinceye sevk eder" dedi.

Sedef Kabaş, birçok yayın kuruluşunda görev aldıktan sonra kendi adını taşıyan eğitim ve danışmanlık şirketini yönetiyor.

Sosyal medyadan tepkiler

Gözaltıyla ilgili sosyal medyadan gelen tepkilerden bazıları ise şöyle:

Köşe yazarı, Avukat Orhan Kemal Cengiz @orkece: "Sedef Kabaşın gözaltına alınması peşin bir cezalandırmadır; hem ona ve hem de tüm medya mensuplarına gözdağı verme çabasıdır @SedefKabas"

Gazeteci Mehmet Baransu @mehmetbaransu: "Gazeteci Sedef Kabaşın evine de baskın yapılıp arama yapılmış. Gerekçe 17 aralık savcısını eleştirmesi. Kabaş'a geçmiş olsun."

Gazeteci Fatih Uğur ‏@fatihhugur: "Sedef Kabaş CNNde çalışan ilk Türk gazeteciden biri. Gazeteci tutukluyoruz filmi bölüm 2 #ÖzgürBasınSusturulamaz #FreeMediaCannotBeSilenced"

İlgili haberler