Dolmabahçe'de saldırı girişimi: 'Berkin'in hesabı sorulacak'

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Silahlı bir kişi, İstanbul Beşiktaş'taki Dolmabahçe Sarayı girişinde güvenlik görevlilerine iki el bombası attı. Bombalar patlamazken, polisler kaçmaya çalışan saldırganı yakalayarak etkisiz hale getirdi.

TSİ 14.30 sularında, Saray'ın Ana Nizamiyesi önünde yaşanan olayda yaralanan olmadı.

Dolmabahçe Sarayı girişinde bulunan patlamamış halde iki el bombası da, bomba imha ekiplerince imha edildi.

Zanlı, sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Beyin Cerrahisi Bölümü'ne götürüldü.

Doğan Haber Ajansı (DHA), saldırganın polis otosundan çıkarılırken "Yaşasın Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi. Berkin'in hesabı sorulacak" diye bağırdığını duyurdu.

Berkin Elvan 16 Haziran 2013'te, Gezi olayları sırasında, başına isabet eden gaz kapsülü sonucu komaya girmiş, 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti.

'Saldırı Başbakanlık Ofisi'ne yönelik değil'

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, saldırganın el bombaları atmasının ardından tabancasıyla ateş de ettiğini söyledi.

Bir gazetecinin, "Saldırı Başbakanlık Ofisi'ne mi yönelik? sorusuna da, "Hayır. Sarayın girişindeki Nizamiyedeki polislere yönelik. Bizim arkadaşlarımıza yönelik" dedi.

Altınok saldırganın 2003-2006 yıllarında hapis yattığını söyledi.

Selami Altınok, 30'lu yaşlarında olduğunu söylediği saldırganla ilgili olarak "Bizce malum olan, bilinen bir terör örgütü mensubu olduğunu düşündüğümüz bir şahıs" dedi.

Saldırı girişimiyle ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "şahsın üzerinden 1 adet uzun namlulu silah ve 1 adet tabanca ele geçirildiği" belirtildi.