Kurtulmuş: TÜSİAD Başkanı'nın cümlesi absürt

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Son günlerde TÜSİAD ile iktidar arasında yaşanan tartışmaya katılan son kişi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş oldu. Kurtulmuş, "Cumhurbaşkanı muhatabımız değildir" diyen TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer'in sözlerini "absürt" bulduğunu söyledi.

İstanbul'da Vefa İlim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen 'İlim Yayma Ailesi Geleneksel 1 Ocak Buluşması'na katılan Kurtulmuş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş gazetecilerin Dinçer'in açıklamaları ile ilgili sorusuna, "Hiçbir maksada hizmet etmeyen, TÜSİAD'ın çıkarlarını hiçbir şekilde korumayan ve Türkiye'deki demokratik sistemin içerisine katkı sunmayan anlamsız hatta 'absürt' bir cümledir" yanıtını verdi.

Kurtulmuş, "TÜSİAD bunu, Cumhurbaşkanımızı tanımıyoruz manasında söylüyorsa kusura bakmasınlar. Cumhurbaşkanımız da TÜSİAD'ı tanımaz. O zaman burada tartışma konusu olan Cumhurbaşkanımız olmaz, TÜSİAD olur" diye konuştu.

'Cumhurbaşkanının gücü arttı'

Başbakan Yardımcısı Dinçer'in sözlerinin bir yanlış anlaşılmadan ibaret olmasını dilediğini belirten Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de devletin bütün yönetiminden sorumlu olan, Bakanlar Kurulu'ndan da devletin diğer idari mekanizmalarından da hepsinden sorumlu olan, devletin bütün üst düzey mekanizmalarının yürütülmesinde birinci derecede sorumlu olan sayın Cumhurbaşkanımızdır. Kısa bir süre önce halkın oyuyla Cumhurbaşkanımızın seçilmiş olması gücünü biraz daha artırmıştır. (...) TÜSİAD Başkanı'ndan beklenen (...) TÜSİAD'ın çalışmalarını ona arz etmesidir."

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, iktidarın tepkisini çeken sözlerini, 29 Aralık'ta Hürriyet gazetesinde yayınlanan röportajında söylemişti.

Hürriyet'te 30 Aralık'ta yer alan haberde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nu (Türk-İş) ziyaretinde, TÜSİAD'ın davetlerine katılmayacağı mesajı verdiği iddia edilmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da TÜSİAD'ın 22 Ocak'taki Genel Kurulu'na katılmama kararı almıştı.

İlgili haberler